YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM'de 5 saniye tartışması
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin konuşmasının 5 saniye erken bitirildiği iddiası tartışmaya neden oldu.
TBMM'de 5 saniye tartışması
05 Ekim 2011 / 17:30 Güncelleme: 05 Ekim 2011 / 17:36

TBMM Genel Kurulunda, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin, konuşmasının 5 saniye erken bitirildiğini iddia etmesi tartışmaya neden oldu.

Gündemdışı konuşmaların ardından yerinden söz alan Hamzaçebi, bugünün Dünya Öğretmenler Günü olduğunu hatırlattı. Öğretmen ve öğrencilerin bu yıla ''buruk'' girdiğini öne süren Hamzaçebi, söz verildiği gibi öğretmen atamalarının yapılmamasının üzüntü yarattığını söyledi.

Süresinin sona ermesine rağmen konuşmasına devam eden Hamzaçebi, elindeki saati TBMM Başkanvekili Meral Akşener'e göstererek, ''Bakın, ben de burada saat tuttum. 5 saniye önce kesildi konuşmam'' dedi. Akşener'in, ''Konuşmayı ben başlattım ama kapatma konusunda elim değmedi'' sözleri üzerine Hamzaçebi, ''O zaman sistemde problem var Sayın Başkan. Bu sistemi kurgulayan Sayın iktidar, şurada 5 saniyeye bile tahammül edemiyor'' şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de ''elektronik sistemdeki bir hata ihtimali'' iddiasıyla gruplarına yönelik bir suçlamanın söz konusu olduğunu söyledi. Akşener'e seslenen Canikli, ''Başkanlık olarak bu konuyu aydınlatın'' dedi. ''Bunun bizim grubumuzla, iktidarımızla ne alakası var '' sorusunu yönelten Canikli, sistemin tüm konuşmacılara aynı şekilde uygulandığını ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise ek konuşma süresi verilmemesi uygulamasının bitirilmesi talebinde bulundu. İnce, ''Bu, Allah'ın kanunu değil. Siz burada bir parti genel başkanına, Başbakan'a, 'ek süre yok' diyebiliyor musunuz  Diyemiyorsanız, bana da diyemezsiniz. Burası eşitler Meclisi çünkü'' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da milletvekillerine bir selamlaşmanın bile çok görüldüğünü ileri sürerek, ek süre verilmemesi uygulamasından vazgeçilmesini istedi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler