YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM'de 2015 böyle geçti
Meclis'te, 2015 yılına seçimler damgasını vurdu. Yıl içerisinde önce 7 Haziran ardından 1 Kasım'da yapılan iki genel seçim dolayısıyla TBMM kısa bir süre yasama faaliyetinde bulunabildi.
TBMM'de 2015 böyle geçti
23 Aralık 2015 / 19:15 Güncelleme: 23 Aralık 2015 / 19:43

Meclis'te, 2015 yılına seçim damgasını vurdu. Yıl içerisinde 7 Haziran ve 1 Kasım'da yapılan iki genel seçim dolayısıyla TBMM kısa bir süre yasama faaliyetinde bulunabildi. "En kısa dönem" olarak tarihe geçen 25. Dönem, aynı yıl içerisinde başladı ve sona erdi. 

TBMM'de 2015 yılının önemli olayları şöyle:

Meclis, 10 yıl sonra Yüce Divan oylaması yaptı. Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan annesinin vefatı dolayısıyla Genel Kurul'a katılamadı, birleşime iştirak eden eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski AB Bakanı Egemen Bağış ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar konuşma yapmadı. Genel Kurul'da yapılan gizli oylamalarda eski bakanların Yüce Divan'a sevk edilmesi kabul edilmedi.

İç Güvenlik Paketi yasalaştı

İnternet ve sağlıkla ilgili düzenlemeleri de içeren "Torba Kanun Teklifi" TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Kamuoyunda "İç Güvenlik Paketi" olarak bilinen, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Çocuk ve çeyiz yardımı

Çocuk yardımı, çeyiz hesaplarına devlet katkısı, 47 bin öğretmen kadrosu düzenlemelerini de içeren "Torba Kanun" teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Seçilme yaşı 18'e indirildi

AK Parti'nin, 25 olan milletvekili seçilme yaşının 18'e indirilmesine ilişkin Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

İş kazalarına yeni düzenleme

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önemli düzenlemeler içeren kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda yasalaştı. Yasaya göre, ölümlü iş kazası meydana gelen maden iş yerlerinde, işverenin kusurunun mahkeme kararı ile tespiti halinde, işveren 2 yıl süreyle kamu ihalelerinden yasaklanacak. İş yerinde durdurulan işlerde izinsiz çalışma yaptıran işveren veya işveren vekillerine 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.  İş kazası meydana gelmeyen iş yerlerine teşvik sağlanacak. İşçilerin babalık izni 5 gün olacak.

Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli'ye 'başbakanlık' çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye birlikte hükümet kurmaları halinde başbakan olması yönünde çağrıda bulunduğuna ilişkin haberlerle ilgili, "Çağrı yaptık. Dolayısıyla söylenecek fazla bir şey yok. Öncelik Türkiye'dir. Türkiye'nin çıkarlarını düşünerek bu çağrıyı yaptım" dedi.

25. Dönem Milletvekilleri yemin etti

TBMM Genel Kurulu'nda 25. Dönem milletvekilleri yemin etti. TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal, yemin töreni öncesinde yaptığı konuşmada, "Uzun bir tek parti yönetimine dayanan iktidar döneminin acı tatlı deneyimleri sonucunda milletimizin kararı, uzlaşmak el birliği, iş birliği yaparak yönetmek doğrultusunda olmuştur" dedi.

TBMM'nin 26. Başkanı İsmet Yılmaz oldu

TBMM 26. Başkanını seçti. Meclis Başkanlığı için AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP İstanbul Milletvekili Ekmelettin İhsanoğlu, HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarıştı. İsmet Yılmaz, dördüncü tur oylamada 258 oy alarak TBMM Başkanı seçildi.

Olağanüstü toplantı

TBMM Genel Kurulu, CHP'nin "toplumsal barışı tehdit eden, artan terör olaylarının nedenlerinin araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasına" ilişkin önergesini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Görüşmelerin ardından önerge, AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin oyları ile reddedildi. 

11 bağımsız bakan yemin etti

Geçici Bakanlar Kurulu'nda yer alan 11 bağımsız bakan, TBMM Genel Kurulu'nda yemin etti.

Irak ve Suriye tezkereleri kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanvekili Koray Aydın başkanlığında olağanüstü toplandı. Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkiyi bir yıl süreyle uzatan tezkere, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Tuğrul Türkeş, MHP'den istifa etti

Tuğrul Türkeş, MHP'den ve TBMM Grubu üyeliğinden istifa etti.

Yeni yasama yılı açıldı

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, yeni yasama yılı açılışında yaptığı konuşmada, "Hukuk devleti ilkesinden taviz vermeden, hep birlikte, teröre karşı güçlü ve kararlı bir yaklaşım sergilemeli, milletimizin bekasını her şeyin üstünde tutmalıyız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasama yılı açılışı dolayısıyla Meclis'e geldi. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörün çirkin yüzünün sandıkları tehdit etmesini engellemek için tüm siyasi partilerin insani ve vicdani bir tavır sergileyeceklerini, kolaylaştırıcı bir yaklaşım içinde olacaklarını umduğunu söyledi. Erdoğan, "Bizim kimi Avrupa ülkelerinin yaptığı gibi, bu kardeşlerimizi Akdeniz’de ölüme terk etme, sınır boylarında, tren istasyonlarında zulme maruz bırakma hakkımız asla yoktur. 'Kardeş' sözü bizim ağzımızdan bir alışkanlık olarak değil; kalbimizden, yüreğimizden kopup gelen, bin yıllık arka planı olan bir duygunun ifadesi olarak çıkıyor" diye konuştu.

2016 bütçesi sunuldu

2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu. Tasarıya göre, bütçe giderleri 540,9 milyar lira, bütçe gelirleri 525,4 milyar lira olacak. Vergi gelirlerinin 444,1 milyar lira, faiz dışı fazlanın 39,6 milyar lira olması beklenen tasarıya göre, bütçe açığının 15,4 milyar lira olması bekleniyor.

Muharrem İnce'den olağanüstü kurultay çağrısı

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 1 Kasım seçimlerinin ardından partisinde olağanüstü kurultay çağrısında bulunarak, "Sorumlular hesabı versinler" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, partisinin olağan kurultayında genel başkanlığa hazır olduğunu açıkladı.

26. dönem milletvekilleri yemin etti

TBMM Genel Kurulu'nda 26. Dönem milletvekilleri yemin etti.

Milletvekillerinin yemin töreni sırasında HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, yemin metnindeki "Türk milleti" yerine "Türkiye milleti" ifadesini kullandı. Bunun üzerine birleşimi yöneten Geçici Başkan Deniz Baykal, "Yemin metni aynen okunmamıştır. Yemin metni aynen okunmuş sayılamaz" diyerek uyarıda bulundu. Zana, yemini tekrar etmeden Genel Kurul'dan ayrıldı.  

Meclis'in yeni başkanı İsmail Kahraman

Meclis, yeni Başkanını seçti. Meclis Başkanlığı için AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ve MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu yarıştı. İsmail Kahraman üçüncü turda 316 oyla TBMM Başkanı seçildi. 

64. hükümet güvenoyu aldı

AK Parti Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında kurulan 64. Hükümet, TBMM'den güvenoyu aldı.

Geçici bütçe kabul edildi

2016 Yılı Merkezi Yönetim Geçici Bütçe Kanunu Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

SSK ve BAĞKUR emeklilerine 100 lira zam

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, SSK ve BAĞKUR emeklilerine 2016 yılı Ocak ayından itibaren seyyanen ayda 100 lira zam yapılmasını içeren düzenleme kabul edildi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler