YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM'de 2014 nasıl geçti?
Meclis'te 2014 yılında, Yeni Demokratikleşme Paketi ve HSYK'nin yapısında değişiklikleri de içeren çok sayıda önemli düzenleme hayata geçirildi.
TBMM'de 2014 nasıl geçti?
24 Aralık 2014 / 11:00 Güncelleme: 24 Aralık 2014 / 13:23

- TBMM Genel Kurulu'nda özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını da içeren Yeni Demokratikleşme Paketi, HSYK'nin yapısında değişiklik öngören Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

- Tutuklu bulundukları KCK Davasında tahliye edilen BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Şırnak milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş TBMM Genel Kurulu'nda yemin ettiler.

- İnternet düzenlemesinde TİB Başkanlığı'na yeni yetkiler verilmesini de içeren "Torba Kanun" teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

- Dershanelerle ilgili düzenlemeleri de içeren Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

- Meclis'te ilk kez başörtülü bir milletvekili komisyon başkanlığına seçildi. TBMM Dilekçe Komisyonu'nun yeni Başkanı AK Parti Mardin Milletvekili Şahkulubey oldu.

- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından eski bakanlar Güler, Çağlayan, Bağış ve Bayraktar'la ilgili hazırlanan fezlekeler, TBMM Başkanlığı'na geldi.

- TBMM Genel Kurulu olağanüstü toplandı. Genel Kurul'da, dört eski bakanla ilgili fezlekeler konusunda Genel Görüşme açılması kabul edilmedi.

- AK Parti'li milletvekilleri, 4 eski bakanla ilgili soruşturma önergesini TBMM Başkanlığı'na sundu.

- AK Parti İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin ve İzmir Milletvekili İlhan İşbilen, partisinden istifa etti.

- CHP ve MHP, ortak adayları Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanlığına aday gösteren dilekçelerini, TBMM Başkanı Çiçek'e sundu.

- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de yumruklu saldırıya uğradı.

- MİT mensuplarının görevlerini yaparken ceza ve infaz kurumlarındaki tutuklu ve hükümlülerle görüşmesini de öngören MİT Kanun Teklifi, TBMM'de kabul edilerek yasalaştı.

- Eski bakanlar Çağlayan, Bağış, Güler ve Bayraktar hakkında yolsuzluk ve rüşvet iddiaları nedeniyle AK Parti'nin verdiği Soruşturma Önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

- CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

- TBMM Genel Kurulu, Soma'daki maden faciasıyla ilgili araştırma komisyonu kurulmasına karar verdi.

- Anayasa Mahkemesi'nin "Balyoz" davası kararının ardından tahliye olan MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan, TBMM Genel Kurulu'nda yemin ederek yasama görevine başladı.

- Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda mazbatasını aldıktan sonra ant içerek görevine başladı.

- AK Parti Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında kurulan 62. Hükümet TBMM'den güvenoyu aldı.

- Somalı madenciler, taşeron sistemi, 35 bin öğretmen ataması ile bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili düzenlemeleri de içeren "torba kanun tasarısı" TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

- Çözüm sürecine ilişkin Bakanlar Kurulu'na gerekli kararları almaya yetki veren Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

- Bedelli askerlik, sözleşmeli er ve erbaşla ilgili düzenlemeleri kapsayan yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

- Millet ve Adalet Partisi, Demokratik Gelişim Partisi ve Anadolu Partisi'nin kurulmasıyla TBMM'de temsil edilen parti sayısı 8'e ulaştı.

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasama yılının açılış konuşmasını yapmak üzere bu ünvanı ile ilk kez TBMM'ye geldi.

- TBMM Genel Kurulu'nda elektronik ticaretin düzenlenmesine ve İstanbul Tahkim Merkezi kurulmasına ilişkin kanun tasarıları kabul edilerek yasalaştı.

- CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan partisinden istifa etti.

- 2014 TBMM Onur Ödülüne layık görülen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hemotoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Taner Demirer ile Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsamettin Koçan Meclis'te düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler