YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"TBMM olağanüstü toplansın"
"TBMM olağanüstü toplansın"
19 Şubat 2015 15:23
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Meclis'in kadına yönelik şiddetin önlenmesi gündemiyle olağanüstü toplanması gerektiğini söyledi.

Figen Yüksekdağ, partisinin kadın milletvekilleriyle Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin ardından yaşanan tepkinin, aslında kadınların bağrında biriken ve öfke patlaması olduğunu ifade etti.

Siyasi iktidarın bu gelişmeleri çok doğru okuması gerektiğini belirten Yüksekdağ, vicdanlar ayaklanırken siyaset kurumunun göstereceği tutumun önemli olduğuna işaret etti.

Bütün siyasi partilerin, özellikle de Meclis çatısı altındaki partilerin, kadınların hak ve özgürlük talepleri ekseninde bir politik duruş sergilemesi gerektiğini kaydeden Yüksekdağ, "Bıçak kemiğe dayandı ve daha ötesine geçti. Şiddet enstrümanları bütün toplumun yaşam damarlarını kesmeye yönelmiş durumda. Siyaset, bütün kurumlarıyla, iradesiyle bu sorunun çözümüne odaklanmalı" dedi.

Bu kapsamda Meclis'in, özellikle iktidar partisinin çok açık ve net bir şekilde sorumluluk üstlenmesini istediklerini belirten Yüksekdağ, TBMM'nin kadına yönelik şiddetin önlenmesi gündemiyle olağanüstü toplanması gerektiğini ifade etti.

Sokaklarda her gün kadınlar öldürülürken, Meclis'in gündeminde iç güvenlik paketi olmaması gerektiğini savunan Yüksekdağ, bu paketin geri çekilmesini istediklerini kaydetti. Yüksekdağ, bunun yerine Meclis'in kadın güvenliği paketini önüne koyup, halk temsilcileri ile bu konuyu tartışması, caydırıcı, düzenleyici yasal adımlar atması gerektiğini vurguladı.

TBMM Genel Kurulu'nda yaşanan kavgaya da değinen Yüksekdağ, partisinin kadın milletvekillerinin iktidar partisinin milletvekilleri tarafından saldırıya uğradığını savunarak, "Bu saldırı aslında kadına yönelik şiddetin nereden desteklendiğini resmetmiştir" dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de Meclis'teki kavgaya ilişkin açıklamasında, parlamentodaki kadınlara yönelik şiddetin de araştırılması gerektiğini çünkü kadın milletvekillerine yönelik cinsiyetçi söylemler sergilendiğini öne sürdü.

Tuncel, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun TBMM Genel Kurulu'ndaki kavgaya ilişkin, "Kadınlığı neredeyse bir provokasyon unsuru olarak kullanıyorlar" açıklamasını eleştirerek, "Biz bağımsız seçilmiş milletvekilleriyiz. Biz burada kadın ya da erkek olarak değil, milletvekili olarak görev yapıyoruz. Bizim kadın ya da erkek olmamız parlamentodaki durumumuzu belirlemez" dedi.

 

AA

meymenetsize bak!
 // Ömer
bu da savaş ve kargaşadan kendine pay çıkarmaya çabalayan lama gibi ağzında kin ve nefret ve tükürük saçan kusan beyaz Kürtlerin asenası.Kürt halkınıN haklarını aramak bu gibi döneklere kaldı ise vay O Kürtlerin ve Türklerin haline...!...
19 Şubat 2015 Perşembe 15:53
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler