YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM karara nasıl tepki verdi?
TBMM karara nasıl tepki verdi?
TBMM karara nasıl tepki verdi?
06 Haziran 2008 / 16:40 Güncelleme: 06 Haziran 2008 / 00:00

Ahmet Sözcan Meclis'ten bildiriyor


Anayasa Mahkemesi’nin üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakan değişikliği iptal etmesinin yankıları devam ediyor. AK Parti ve MHP Yüksek Mahkeme’nin kararına tepkili. CHP ve DSP ise Anayasa Mahkemesi’nin kararına saygılı olunmasını istiyor.


MHP OLARAK ÜZÜNTÜMÜZ SONSUZDUR


MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü düzenlemesiyle ilgili kararının hukuki değil siyasi olduğunu belirterek, "Maalesef yine korkuların esiri olduk ve bir fırsatı kaçırdık. MHP olarak üzüntümüz sonsuzdur" dedi.
  Şandır, bu karara saygı duyduklarını ve Anayasa Mahkemesi kararlarını tartışmadıklarını ancak bunun faydalı olmadığı, bu sorunu derinleştireceği ve toplumun ayrışmasına katkı vereceği endişesini taşıdıklarını ifade etti. Şandır, "Bu karar hukuki bir karar değil siyasi bir karar olmuştur. Çünkü Anayasamız çok açık olarak Anayasa Mahkemesi'nin şekli inceleme yapacağı, şekil şartının yerine gelip gelmediğini inceleyeceği yönünde çok net, amir bir hüküm koymuştur. Buna rağmen Anayasa Mahkemesi meseleyi esastan incelemiştir. Maalesef yine korkuların esiri olduk ve bir fırsatı kaçırdık. Bir toplumsal sorunun çözümü noktasında TBMM'de oluşturulan mutabakat maalesef zayi edilmiştir ve sorunun çözümü daha da ağırlaşmıştır. MHP olarak üzüntümüz sonsuzdur" diye konuştu.


KARAR KAOSA YOLAÇACAK 


Kararın sonuçlarının siyaseten çok ağır kaos alanları getireceğine işaret eden Şandır, "Bunun ülkemize, milletimize faydası yoktur. Ülkemizde demokratik, laik Cumhuriyet'in ilkelerini değiştirmeye hiç kimsenin gücü yetmez. Böyle bir niyet olduğunu da varsayarak, korkuların kuşatmasında hukuk dışı veya hukuku zorlayarak, Anayasa'yı zorlayarak böyle bir içtihat ortaya koyulması faydalı olmamıştır. Bu sebeple biz bu kararın sonuçları itibariyle hukuki olmaktan çok siyasi olduğunu düşünüyor ve hiç faydalı bir sonuç getirmeyeceği kanaatiyle de üzüntülerimizi ifade ediyoruz" diye konuştu.
'Karar AK Parti hakkındaki kapatma davasını nasıl etkiler?' sorusuna ise Şandır, "AK Parti'nin kapatılması davasında yargı süreci devam ediyor. Bu konuda herhangi bir yorum yapılmasını doğru bulmuyorum" karşılığını verdi.


 


MİLLETİN VİCDANINDA YARA AÇILDI


MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı da Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara tepkiliydi…


“Anayasa Mahkemesi'nin kararının siyasi olduğu kanaatindeyiz. Yargıçlar karar verirken milletin vicdanında yara açmamalıdırlar. Tarihimizde buna benzer kararlar söz konusudur. Yarım asra yakın bir süreden beri halen Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı'nın neden asıldığı tartışılmaktadır. Anayasa Mahkemesi'nin kararının da 367'de olduğu gibi hukuki olmadığı kanaatindeyiz. Bundan sonra millet ile devlet arasında karşılıklı bir güvensizlik söz konusu olabilir. Karara katılmasak dahi yüce Mahkeme'nin verdiği kararın kesin olduğunu ve buna da saygı duymamız gerektiğini ifade edebiliriz. Bundan sonraki süreçte bir çekişme, bir cepheleşme ve kutuplaşma yerine sağduyunun hakim olması ve herkesin soğukkanlı bir şekilde olayı değerlendirmesinin ülkemiz açısından faydalı olacağı kanaatindeyiz. AK Parti'nin kapatılmasıyla ilgili dava devam ediyor. Erken seçim kararı beklemiyorum. Bir hazine yardımının kesilmesi de söz konusu olabilir. O karardan sonra belki bir ara seçim gündeme gelme ihtimali olabilir.”


HERKES İÇİNE SİNDİRSİN


CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek Anayasa Mahkemesi’nin kararını savundu ve “herkes bu kararı içine sindirsin” diye konuştu…


“CHP'nin açtığı dava Anayasa Mahkemesi tarafından uygun görülerek Anayasa değişikliği iptal edildi. İptal edilen değişiklikler Anayasamızın temel hükümlerinin içini boşaltan düzenlemelerdi. Türkiye için, herkes için hayırlı olmasını diliyorum. Hukuk darbesidir, yargı darbesidir... Türkiye'de kuvvetler ayrılığı vardır. Yasamanın yaptığı işler yargı denetimine, Anayasa Mahkemesi'nin denetimine tabidir. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararlar birilerinin işine gelince iyi, doğru, işine gelmeyince yanlış, darbe. Bu mantıkla hukuk tartışılmaz. Türkiye bir hukuk devletiyse herkes yetki ve sorumluluğunu kullanacaktır. Anayasa Mahkemesi yetkisini kullanmıştır. Hepimize düşen bu karara saygılı olmaktır. AK Parti'den de beklediğimiz budur. Biz erken seçime gidelim demek istiyorlarsa elbette gidebilirler. Çoğunlukları vardır. CHP olarak bizim seçimden kaçmamız söz konusu değildir. Ama herkesin oturup sakin düşünmesi lazım. Kapatma davası gündeme geldiğinde de AK Parti buna benzer çeşitli senaryolar ortaya atmıştı. Bu kararın gereklerine uymayı herkes içine sindirmelidir.”


AK PARTİ’DE SİNE-İ MİLLET SESLERİ


Anayasa Mahkemesi’nin başörtü serbestisini iptal etmesi AK parti’de olağanüstü hal ilan edilmesine neden oldu.. Parti içinde bazı isimler “sine-i millete dönüp erken seçime gidelim” demeye başladı..


AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün: “Yüce Mahkeme bir karar almıştır. Bu karar hukuk anlamında kesinlik ifade etmektedir. Bana göre demokratik sistemi ve hukuk devleti olgusunu derinden yaralayan bir karardır. Meclis'in Anayasa yapma yetkisi fiilen elinden alınmıştır. Meclis'in yasama yetkisine ağır bir müdahalede bulunulmuştur. Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa değişikliklerini esastan inceleme gibi Anayasa'da olmayan bir yetki gaspıyla bundan sonraki uygulamalarda esasa da girebileceği gibi bir içtihat ortaya koymuştur. Sisteme çok ağır zarar veren bir karardır. Bundan sonra Meclis'in yasa yapma yetkisine, milletin meselelerine çözüm bulma yetkisine de ağır bir sınırlama getirilmiştir. Bu saatten sonra kapatma davasının önemi yok. Bu karar kapatmayı da aşan, demokratik sisteme ve hukuk devleti olgusuna ciddi zarar veren bir karar. Kapatma davası bu saatten sonra teferruat olarak kalmıştır. Bu müdahale ile bu sistem artık yürümez. Karar direkt olarak Meclis'in iradesine yöneliktir. Bütün partiler bir araya gelerek demokratik sistemin işleyişini sağlayacak düzenlemeler yapmalıdır. Aksi takdirde siyasi olarak çözüm üretme imkanı ortadan kalkmıştır. Bugün partinin yetkili kurulları toplanıyor. Ben sine-i milletten önce iktidar ve muhalefetin demokratik sistemin devamını sağlayacak bir takım düzenlemeler yapmak ve aklı selimle hareket etmek gerektiğini düşünüyorum.”


AK Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak: “Bana göre milletin vicdanını yaralayan, kaygı duyulması gereken ama saygı duyulması gerekmeyen ama netice itibariyle mahkeme kararı olduğu için de uyulması gereken bir karar. Bana göre siyasi bir karar. Anayasa Mahkemesi'nin son zamanlarda verdiği kararlara bir bakın, kime sorsanız önceden tahmin eder, der ki 9'a 2. Ben buradan sormak istiyorum. Bu, açıkça bu kararların hukuki değil siyasi olduğunun göstergesidir. Milli iradeye saygı duymak gerekir. Milli mücadele ve kurtuluş savaşı yargıçların kararlarıyla değil milli iradenin vermiş olduğu kararlarla başlamıştır. Artık kalıplaşmış kararlar bunlar. Grubumuz ne karar verirse biz ona saygı gösteririz.”


AK Parti Hakkari Milletvekili Rüstem Zeydan: “Benim ferdi olarak bir yorum yapmam söz konusu değildir. Benim kişisel görüşümü ifade etmem bir şey ifade etmez. Ben bir partinin üyesiyim ve bu partinin vereceği her kararın altına da imzamı atarım. Benim partim hangi kararı alırsa ben o kararın arkasındayım


AK Parti MYK toplantısı öncesi basına konuşan Bülent Arınç iptal kararını değerlendirdi. Bülent Arınç: Anayasa Mahkemesi Meclis’in yasama yetkisini iptal etti.Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı hiç bir hukukçunun kabul edemiyeceği ölçüde vahim bir karardır. Ama Türkiye demokrasiyle özgürlükle ve milletin bu desteğiyle bu engeli bu yanlışlığı kesinlikle düzeltecektir.Anayasa Mahkemesi nasıl böyle bir yanlış karar alabilir ki Meclisi yok sayabilir. Egemenlik TBMM'de değil Yüksek Mahkeme'de denilmiştir.


KANALAHABER.COM 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler