YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM İmralı'nın noteri olmayacak
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, TBMM'nin hiçbir zaman İmralı'nın noteri olmayacağını kaydetti.
TBMM İmralı'nın noteri olmayacak
06 Şubat 2013 / 13:15 Güncelleme: 06 Şubat 2013 / 13:20

Yeniçeri, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, iktidar partisinin ''terörü çözemedik, çözülmüyor kardeşim'' türküsünü söyleyerek, Türkiye'nin çözülmesine neden olacak düzenlemeleri gündeme getirdiklerini savundu.

Ana dilde savunma ve ana dilde kamu hizmetlerine erişim hakkına değinen Yeniçeri, ''Başbakan'ın TBMM'yi teröristbaşının ihtiyaçlarını karşılamak için bir noter gibi çalıştırmaya başladığı görülüyor. TBMM hiçbir zaman İmralı'nın noteri olmayacaktır'' dedi.

BDP'li vekillerin AK Parti sayesinde gemiyi azığa aldıklarını savunan Yeniçeri, bu çerçevede,polise silah çekmeye yeltenen BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'nin, ''silaha yeltenmedim öyle bir görüntü de yok. Silaha yeltenseydim çıkarır, hedefi de gözetler ve gözünün ortasına da çakardım'' dediğini belirtti. Yeniçeri, ''Bu bir tehdittir, devletin otoritesine meydan okumadır'' diye konuştu.

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer'in de Diyarbakır'da Milletvekili Oya Eronat'ın oğlunun öldüğü dersaneye saldırı emrini veren teröristin cenazesine katıldığında, PKK bayraklarının açılmasına müdahale eden güvenlik güçlerini engellemeye çalışarak, halka silahlanma çağrısı yaptığını vurgulayan Yeniçeri, son olarak da BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın, ''Sonradan bu ülkeyi kendisine vatan edinenler, Kafkaslar'dan, Bosna'dan gelenler bu ülkenin sahibi değilsiniz, haddinizi bileceksiniz. Dağdan gelip bağcıyı kovma hakkına sahip değilsiniz'' dediğini anımsattı.

Yeniçeri, bu ifadelerin ağzına kadar tıka basa bölücülük, ırkçılık ve faşistlik koktuğunu, tarihi gerçeklere aykırı olduğunu ifade etti. Yeniçeri, şöyle devam etti:

''Bu sözleri duyanlar sanır ki Alpaslan Malazgirt'te Romen Diyojen'i değil de, Sırrı Sakık'ın dedesini yenmiş, Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u Bizans'tan değil de, PKK'nın elinden almış. Sayın Sakık'ın tarih bilgisi ve bilinci yetmez. Turizm konusunda konuşsun, kendisi o dalın adamı.''

Yeniçeri, gazetecilerin AK Parti'nin TBMM Başkanlığı'na sunduğu yargı bölümüyle ilgili öneriler konusundaki sorusuna şu yanıtı verdi:

''Başkanlık sistemi onun arkasından Yargıtay'ın lağvedilmesi ve sistemin tek başlı, tek hakimli mutlak bir hale getirilmesi, Türkiye'nin bir kudret eliti tarafından yönetilmesine yönelik olarak yapılan bu macera anayasanın bu yönde değiştirilmesi adeta AK Parti'nin Rus ruleti oynadığının ve bunun ne zaman patlayacağının kendilerinin de farkında olmadıklarını gösteriyor. Bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplanmıştır. AK Parti bunu anayasa uzlaşmama komisyonuna adeta çevirmiştir. Bu komisyon dağılırsa, 'kendi anayasamızı getiririz' diyorlar. Adları üzerinde kendi anayasaları olacaktır. Zaten Başbakan'da bakanlara, 'benim bakanlarım', valilere 'benim valim', devlete 'benim devletim' diyor. Anayasa da, 'benim anayasam' derse, '14. Louis, hoşgeldin' deriz.''

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler