YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM darbeye karşı tek ses
Darbe girişiminin ardından olağanüstü toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Başbakan Binali Yıldırım, Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli açıklama yaptı.
TBMM darbeye karşı tek ses
16 Temmuz 2016 / 18:00 Güncelleme: 16 Temmuz 2016 / 18:20

Darbe girişiminin ardından olağanüstü toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Başbakan Binali Yıldırım'ın ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun ardından MHP Lideri Bahçeli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yıldırım: "Değerli milletvekilleri, dün gece barikatları aşarak, tankları geçerek, kurşunları savuşturarak, Büyük Millet Meclisi'ne geldiniz. Işıkları yaktınız, Genel Kurulu açtınız, 'Ya demokrasi ya ölüm' diyerek bu salonda dimdik durdunuz.

Milletin Meclisi'nin üzerine bombalar yağdırmaya başladılar, silahlarla taradılar, bir tek geri adım atmadınız.

Her birinizin ölümü yanı başınızda hissettiğinizi biliyorum. Dünya parlamentolarına, dünya demokrasilerine örnek bir duruş sergilediniz. Millet sokakta istiklaline sahip çıkarken, siz de milletin vekilleri olarak burada istiklalinize, demokrasiye, milli iradeye sımsıkı sarıldınız.

Bu tavrınızla, tarih bu yüce Meclis'i bir daha yazdı. Bu tavrınızla Türkiye'nin talihini değiştirdiniz, yüzlerce yıl unutulmayacak bir dayanışma, bir kardeşlik, bir iş birliğini sergilediniz. Milletimizden sonra en büyük övgüyü tabii ki bu Gazi Meclis hakediyor" dedi.

Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

AKIBETLERİ AYNI OLACAK

Bundan sonra 50 yıl, 100 yıl, 1000 yıl bu milletin evine, milli iradenin tecelli ettiği bu Meclis'e kim el uzatırsa akıbeti aynı olacaktır. Hiçbir darbe, hiçbir darbe girişimi yapanların yanına kar kalmadı, bundan sonra da kalmayacaktır.

İnşallah bugünden itibaren hiç kimse milletin evine ve milletin iradesine el uzatmayı aklından geçiremeyecektir. Ama geçiren de olursa gözünün önüne bugün hayatları sönmüş darbeciler gelecek ve buna asla yeltenemeyeceklerdir.

Bugün yeni bir gün, bugün büyük bir badirenin altından 79 milyonun tek yürek olduğu gündür. Bugün, AK Parti'nin, CHP'nin, MHP'nin, HDP'nin, Meclis dışındaki tüm siyasi partilerin ortak bir sesle 'Darbeye hayır" dedikleri, demokrasiye birlikte sahip çıktıkları gündür.

Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, Gazi Meclis, 23 Nisan 1920 sonrasındaki en zor, en uzun, en sıkıntılı gecesini yaşadı. İşgal kuvvetleri Polatlı'ya kadar gelmişlerdi ama bu Meclis'e dokunamadılar, dokunmadılar.

1960'da darbe yapanlar, milli iradeye Meclis ruhuna saldırsalalar bile Meclis'in bedenine saldıramadılar. 12 Eylül cuntacıları Meclis'i bombalamadılar. 28 Şubat darbecileri Meclis'e dokunmadılar ancak dün gece öyle canice, öyle alçakça, öyle pervasızca bir saldırı gerçekleşti ki millet iradesinin tecelli ettiği Meclis'in hem ruhunu hem de bedenini hedef aldılar. Bunlar asker değil, bunlar asker kılığında teröristlerdir, canilerdir.

BUGÜN BİR MİLATTIR

Bugün bir milattır. Gece boyunca sergilenen, bugün burada sergilenen dayanışma inanıyorum ki yeni bir sürecin de başlangıcıdır. Bu ruhla biz terörü de yeneriz, bu ruhla yaralarımızı da sararız. Bu birliktelik ruhuyla, Allah'ın izniyle Türkiye'yi, Gazi Mustafa Kemal'in işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine de çıkarırız. Bugün acı bir hadisenin ardından çoğalan umutların günüdür.

Millete darbe yapmaya kalkanlar, darbe yemiştir, darbeyi kendileri yemiştir. 15 Temmuz artık demokrasi nöbetinin tutulduğu gündür. Bugünün yıl dönümüdür, demokrasi bayramı günüdür, hayırlı, uğurlu olsun diyorum.

Milletin evine dokunanın eli yanar, milletin evine el uzatanın o eli kırılır, milletin evine saldıranın ocağı söner. İşte daha 24 saat geçmeden elleri yandı, o bombalara, o tetiklere basan ellleri kırıldı. İnşallah ocakları da ebediyen söndü.

Başbakan Binali Yıldırım'ın ardından CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Meclis'te konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle;

TÜRKİYE CUMHURİYETİ YURTTAŞLARI ADINA AÇIKÇA LANETLİYORUZ

Dün demokrasiye yapılan saldırıyı açık yüreklilikle grubum adına, bize oy veren bütün kitleler adına, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları adına açıkça lanetliyoruz. Dün halkımız meydanlara çıktı, darbeye karşı direnme hakkını kullandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun ardından MHP Lideri Bahçeli konuştu.

Bahçeli'nin konuşmasından satırbaşları şöyle;

Muhterem heyetinizle birlikle, bir ferdi olmakla onur duyduğum aziz milleti selamlıyorum. Her bir vatandaşıma şükranlarımı sunuyorum.

Dün gece demokrasiye darbe indirilmek istenmiştir. Milli varlığın tümden yıkılması maksadıyla, TSK içine sızmış bir avuç düşman işbirlikçisi milletimizin karşısına çıkmıştır. 

Genelkurmay Karargahı işgal edilmiş, Genelkurmay Başkanı yakalanmıştır. Düşmanlar gecemizi zehir etmiştir. Türk demokrasisi çok çetin bir imtihandan geçmiştir. Çatısı altında bulunduğumuz Gazi Meclis havadan bombalanmıştır. Emniyet binaları, devlet televizyonu, yollar, köprüler, havalimanları, askeri üsler ablukaya alınmış, saldırıya uğramıştır. 

TBMM'NİN BOMBALANMASI KORKUNÇ BİR HAİNLİKTİR

Tanklar sokaklara çıkmıştır. TBMM'nin bombalanması korkunçu bir hainliktir. Böylesi bir çılgınlığı milli mücadele yıllarında yedi düvel bile yapmamıştır. Bu barbarlığa hiçbir odak cüret edememiştir. Gazi Meclis'e isabet eden her bomba 79 milyona değmiştir. Bu şerefsiz kalkışma yalnızca seçilmiş hükümeti değil, Türk milletini hedef almıştır. 

BU KANLI, KALLEŞ BİR TERÖR SALDIRISIDIR

Kanı bozuk çevre ve odaklar son kozlarını oynayarak, ülkemizi kaosa mahkum etmek istemişlerdir. Bu kanlı, kalleş bir terör saldırısıdır. Bu saldırı Türk askerinin içinden devşirilmiş, küçük bir grup tarafında icra edilmiştir. 

Demokrasi uçurumdan dönmüştür. Milli iradeye sürülmek istenen kara leke, milletimiz tarafından temizlenmiştir. 

HEPİMİZ TÜRK MİLLETİNİN MENSUBUYUZ

İhtilaller, muhtıralar, cunta dönemleri tarihin çöplüğüne atılmıştır. Hiçbir çete, hiçbir paralel yapı, hiçbir darbe hevesli mihrak bu zemini çatalyamayacaktır. Parti aidiyetimiz ne olursa olsun, siyasi görüşümüz ne olursa olsun hepimiz Türk milletinin mensubuyuz. 

ANDA BİRSEK ATİDE DE BİR OLACAĞIZ

Anda birsek atide de bir olacağız. Başka bir Türkiye yok. Başka bir vatan coğrafyası da yok. Nereye varacaksak demokasi içinde kalarak varacağız. Türkiye Cumhuriyeti her musibeti def edecek kuvvettedir.

Gazi Meclis'e bomba atacak kadar gözü dönmüş çürümüşler, TSK'nın parçası olamaz. Bunların yediğini içtiğini burnundan getirmek boynumuzun borcudur. 

YÜKSEK YARGI VE ODA BAŞKANLI MECLİS'TE

Olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu'nda; dinleyici olarak katılanlar arasında Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Hakkı Ciit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Danıştay Başsavcısı Halil Yılmaz, Askeri yargı mensupları, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Sefa Kapıcıoğlu, bazı üniversitelerin rektörleri ile TOBB, Memur-Sen ve TESK başkanları, yabancı misyon şefleri de bulunuyor.

GENELKURMAY BAŞKANI MECLİS'TE

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu'nu izlemek üzere Meclise geldi.

YARGITAY BAŞKANI MECLİS'TE KONUŞACAK

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 150 Yargıtay üyesiyle birlikte TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerin ardından Meclis'te açıklama yapacak.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler