YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM çalışınca vekiller planlarını iptal etti
TBMM çalışınca vekiller planlarını iptal etti
TBMM çalışınca vekiller planlarını iptal etti
11 Haziran 2008 / 19:08 Güncelleme: 11 Haziran 2008 / 00:00

Ahmet Sözcan Meclis’ten bildiriyor…


AK Parti’nin kapatma davası sonuçlanana kadar Meclis’i çalıştırma kararı alması muhalefetin tepkisine neden oldu. AK Parti’li vekillerse “gerekirse yaz boyunca çalışırız” diyerek karara destek verdi..


TATİLDE ÇALIŞTIRMAK AKIL KARI DEĞİL


CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Anayasa Mahkemesi’nin ne zaman karar vereceğinin belli olmadığını belirterek, Meclis’in tatilde çalıştırılmasına karşı çıktı..


AK Parti'nin kendi sorunuyla ilgili olarak Parlamento'yu çalıştırma arzusunu anlamakta zorluk çekiyorum. Parlamenterlerin çalışması sadece yasama faaliyeti değil. Seçmenle ilişkileri var, örgütleriyle ilişkileri var. O nedenle de bu Parlamento çalışmasına bir düzen konulmuş. Zaten 23. dönem Parlamentosu çok yoğun bir çalışma içinde. Kaldı ki Anayasa Mahkemesi üyelerinin de 45 günlük bir tatil süresi var. Bir meçhul takvime bağlı olarak Parlamento'yu zorunlu olarak çalıştırmak akıl karı bir iş değil. Anayasa Mahkemesi'nden bir bilgi mi aldılar da bu kararı en kısa zamanda çıkaracak diye bir beklenti içindeler, onu bilemiyorum. Kaldı ki Parlamento tatile girdikten sonra içtüzük gereği yeniden toplantıya çağrılabilir ve bu konuda bir karar verebilir. Bu konu henüz Parlamento gündemine gelmedi. AK Parti Parlamento'yu çalıştırmak durumunda olan iktidar partisi olduğundan bu nedenle AK Parti milletvekillerini sıcak bir yaz bekliyor. AK Parti'nin bu Parlamento döneminin başlangıcından bu yana muhtelif Anayasa çalışmaları var. Kimi zaman Anayasa'yı değiştirmeye kalkıyorlar, yargıya gidiyoruz, yargı duvarına çarpıyorlar. Netice itibariyle AK Parti Anayasa ile oynamasın, bıraksın bu işleri. Gelsin sistem içinde toplumu germeden Türkiye'nin gerçek sorunlarına ilişkin Parlamento çalışmalarını yapalım.KARARI AKP DEĞİL MECLİS VERMELİ


MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise AK Parti’nin tek başına Meclis’i çalıştırma kararı almaması gerektiğini belirterek, “kararı Meclis vermeli” diye konuştu..


MHP çalışmaktan kaçınmaz. Ancak bu çalışma kararının gerekçesini görmemiz lazım. Henüz bize ulaştırılan çalışmaya yönelik bir teklif yok. Ama Meclis’in olağanüstü çalışma kararı Meclise ait olmalı. Bunun kararını sadece AKP grubu vermemeli. Ortak kararla Meclis çalışmalı yoksa hak gaspı olur. Meclis 1 Temmuz’da tatile girer, bunun dışındaki bir çalışma Meclis’in ortak kararı ile olmalı. Yoksa ‘ben istedim olacak’ demek bir dayatma olur.


ZATEN TATİL YAPMIYORUM


Kabinenin renkli isimleri arasında yer alan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, “Zaten tatil yapmıyorum” diyerek, karara destek verdi..


Türkiye'nin çalışmaya ihtiyacı var. Benim tatil planım yok. Hiçbir zaman yapamadım. Bakanlığım sırasında hiçbir zaman ben bir tatil planı yapamadım. Gündemi görüyorsunuz. Çok yoğun bir gündemle çalışıyor TBMM. Birçok kanunlar var genel kurula inmiş durumda, görüşülemeyen. Ben işi o yönden alırım. Bu fevkalade iyi bir durum. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bu kararı aldığından dolayı da tebrik ederim. Millet adına çalışmak güzel bir şey.


AK PARTİLİ VEKİLLER DE ÇALIŞMAKTAN YANA


AK Parti Ardahan Milletvekili Saffet Kaya: Toplantıda böyle bir ifade geçmedi. Kapatma davası diye bir beklentimiz de yok açıkçası. Kapatma davasının demokratik olmayacağı çok açık, Türkiye'ye yakışmayacağı çok açık. Anayasa Mahkemesi'nin kapatma kararı vermeyeceğini düşünüyoruz ama Meclis'in, Türkiye'nin çok ciddi meseleleri olmasından dolayı çalışması gerektiğini biliyoruz. Umuyorum ki bu çalışma dönemini de çok verimli olarak geçiririz. Biz kapatma davasıyla da ilgilenmiyoruz parti olarak. Bir bütünlük içinde Türkiye'nin istikrarı ve geleceği adına, Türkiye'nin güzel yarınları adına çalışmalarımıza devam edeceğiz. Türkiye'nin menfaatleri her şeyin üstündedir. Partimiz için de, milletvekilleri için de. Türkiye'nin menfaatleri neyi gerektiriyorsa onu yaparız. Atatürk 'vatan gündemdeyse gerisi teferruattır' demişti. Biz de aynısını diyoruz. İlk önce Türkiye, sonra eğer olabilecekse tatili de düşünürüz tabi.


AK Parti Ankara Milletvekili Haluk Özdalga: Hayırlı bir karar, doğru bir karar. Meclis’in önündeki işleri, önündeki görevleri iklim koşullarına bakmadan, yaz demeden, kış demeden çalışarak yerine getirmesi iyi bir şey diye düşünüyorum. Bunun kapatmayla bir bağlantısı yok. Bu, kapatma davası gündeme gelmeden önce de düşünülüyordu. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündemi yoğun. Önümüzde pek çok konu var. Bunlardan bir tanesi de Kyoto Protokolü. İnşallah yaz tatiline girmeden önce Kyoto Protokolü'nü TBMM'den geçireceğiz. Bunu bekliyorduk zaten.  Anayasa değişikliği önemli bir konu, Anayasa değişikliği yapılmak istenirse Meclis'in tatil dönemi kısaltılabilir, hatta tatildeyken de olağanüstü toplantıya çağrılabilir. Alınan kararın doğrudan doğruya Anayasa ile ilgili yok.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler