YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TBMM başkanlığı için ilk adaylık sinyali
"Yoğun istek karşısında duyarsız kalamazdım"
TBMM başkanlığı için ilk adaylık sinyali
22 Temmuz 2009 / 14:53 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin, TBMM Başkanlığına adaylığı konusunda yoğun talepler geldiğini ifade ederek, ''Bu yoğun teveccüh karşısında da duyarsız ve sessiz kalmam doğru olmazdı. Bu teveccüh beni bir sorumluluk altına sokmaktadır. Bu sorumluluğun gereği neyse onu yapacağım'' dedi.
        


Şahin, isminin, basın-yayın organlarında, Meclis Başkanı adayları arasında yer aldığına işaret etti.
        


Bunu, ''AK Parti Grubu milletvekillerinin, basın-yayın organlarına da yansıyan teveccühü'' olarak değerlendiren Şahin, ''Özellikle son günlerde milletvekilli arkadaşlarımızdan, bana çok yoğun bir şekilde Meclis Başkanlığına aday olma konusunda talepler ulaşıyor'' diye konuştu.
        


Şahin, siyasi hayatında hiçbir göreve talip olmadığını, hep isteyen değil, istenilen olmayı tercih ettiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
        


''Ancak bu yoğun teveccüh karşısında da duyarsız ve sessiz kalmam da doğru olmazdı. Bütün bu teveccühleri, talepleri şu anda değerlendiriyorum. TBMM Başkanlığı, son derece şerefli bir görevdir. Bu görevi, bizim grubumuzda çok başarıyla yapacak, çokça arkadaşımız var. Geçmişte bu sorumluluğu üstlenmiş arkadaşlarımız da bu sorumluluğu büyük liyakatle yerine getirmeye çalıştılar, şimdi de öyle. Ancak partimizin üst düzey yöneticilerinden de milletvekili arkadaşlarımızdan da bana ulaşan bu yoğun talep karşısında, bütün bunları çok yoğun şekilde değerlendiriyorum.
        


Şahsıma yönelik yoğun teveccüh bana bizzat veya dolaylı olarak yansıyor. Bütün bu talepleri ve teveccühleri değerlendirmek, bana düşmektedir. Bu teveccüh  beni bir sorumluluk altına sokmaktadır. Bu sorumluluğun gereği neyse onu yapacağım. Kimin Meclis Başkan adayı, hatta Meclis Başkanı olacağına, milletvekillerimiz karar vereceklerdir. Şu anda bu aşamadayım. ''
        


 AK Parti'li Şahin, adaylığına ilişkin değerlendirme sonucunu ne zaman açıklayacağına ilişkin soruya, ''O noktaya geldiğimizde, mutlaka kamuoyuyla paylaşırım. Grubumuz cuma günü toplanacak, ondan önce veya o gün bir açıklama yapar mıyım, henüz karar vermiş değilim. Ancak çok ciddi olarak bu teveccühü değerlendiriyorum'' karşılığını verdi.
         


TEDİRGİNLİĞE GEREK YOK  


Hakim ve savcılar kararnamesinin gecikmesine ilişkin değerlendirmesinin istenmesi üzerine Şahin, başta Adalet Bakanı Sadullah Ergin olmak üzere, tüm kurul üyelerinin, uzun zamandır yoğun bir çalışma içinde olduğunu söyledi.
       


Şahin, ''Zannediyorum ki karşılarına bazı zorluklar çıkmış olmalı ki bu kadar uzadı. Büyük bir titizlikle çalışan kurul üyesi bütün arkadaşlarımızın, bu sorunları inanıyorum ki büyük bir liyakatle aşacaklardır. Herhangi bir tedirginliğe gerek olmadığı düşüncesindeyim'' diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler