YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Tayyip Bey varken muhalefetin şansı yok"
"Tayyip Bey varken muhalefetin şansı yok"
08 Mayıs 2014 17:23
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, TGRT Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, paralel yapıyla mücadeleyle ilgili değerlendirmede bulunarak, "Burada bir cadı avı mantığına gidemezsin ama tabii ki devlet arşivlerinde kimler olduğu bellidir. Hedef neyse bilerek hızlı gitmek lazım" dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, TGRT Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun kendisine yönelik yaptığı açıklamalara değinen Kuzu, "Anayasa profesörü bizim dönemde bakkalda satılıyordu ben de gidip aldım. Bir defa neden dava açtığımı da bilmiyor" dedi. 'Twitter kapatılsın' diye bir müracaatı olmadığını anlatan Kuzu, bu lafların bir Genel Başkana yakışmadığını ifade etti. Kuzu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkan yardımcılarının değişeceği sinyalini vermesine ilişkin olarak, "Zannediyorum seçim nedeniyle bir kısmına ceza veriyor, bir kısmına mükafat veriyor gibi geliyor. Seçimin faturasıysa evvela kendisinin gitmesi lazım. Burada gerçekten bir iki tane de genel başkan yardımcılarından ihmali olan varsa bir şey diyemem. Genel tabloya baktığınız zaman yenilgi var. Ankara, İstanbul, İzmir'i bir kenara koy. Ortada başarı falan yok. Gelebileceği maksimum noktaya geldi. Hatta birçok yerden İstanbul bunlardan birisidir" dedi.

Kuzu, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, "Seçimi halk yapacak. Yapmış olduğu anketlerde partimizin değişik kademelerinin, Tayyip Bey ismi öne çıktı. Bize, kararımı vermedim dedi. Zannediyorum, vatandaştan gelen anketleri bekliyor. Beklediği başka şey var mıdır onu göremiyorum. Tayyip Bey aday olduğu zaman muhalefetin çok şansı yok. Öyle bir aday o tarafta göremiyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanını halkın seçeceğini anımsatan Kuzu, Türkiye'nin tek çözümünün tam başkanlık olduğunu daha önceki açıklamalarında da ifade ettiğini belirtti. Kuzu, Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı meselesinin her zaman sorun olduğunu ifade etti.

Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru

Kuzu, Twitter’da kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle kendisi hakkındaki sakıncalı içeriğin kaldırılması ya da sitenin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmasına ilişkin, "Bugün 28. günüm. Hala bir haber yok. Twitter'ın açılmasıyla ilgili süreci beklemeden apar topar toplandılar. Oy birliğiyle Twitter'ın açılmasına karar verdiler. İfade özgürlüğü nedeniyle önemliyse ben de önlerine koydum. Türkiye'de verilen mahkemenin kararı yok hükmünde kalıyor. Burada başbakan milli değil derken bunu kastetti. Twitter, vergi ödemiyor benim kararımı tanımıyor o manada. Kimseden torpil beklediğimiz yok. 3 günde kapatırken, benim onurum ne olacak? Twitter dediğiniz şey eskiden Anadolu'da Twitter mı vardı" şeklinde konuştu.

Kuzu, paralel yapıyla mücadele ve Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin değerlendirmede bulunarak, "Esasen daha önce 2005'den önceye baktığınız zaman o dönemde de örgüt lideri olarak aranıyordu. 2005'te Ceza Yasası'nı çıkardık. Dini cemaat falan. Şu an durum eskiye dönmüş oldu. Dünyanın bin bir türlü hali var. (Paralel yapıyla mücadele) Burada bir cadı avı mantığına gidemezsin ama tabii ki bunun devlet arşivlerinde kimler olduğu bellidir. Hedef neyse bilerek hızlı gitmek lazım. Neyse ortaya çıksın. İdari süreç neyse olmalı, kurunun yanında yaşı yakmak doğru değil. (Fetullah Gülen'in iadesi) Çok iade etmez gibi bir tavır sergiliyorlar" dedi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler