YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TAV pas verdi CHP atağa kalktı!
CHP'nin İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı projesinin iptali için açtığı davanın arkasında TAV olduğu ileri sürüldü.
TAV pas verdi CHP atağa kalktı!
03 Temmuz 2013 / 18:30 Güncelleme: 03 Temmuz 2013 / 17:52

İstanbul'a yapılacak 3'üncü havalimanının ihale sürecinde rakiplerine gözdağı veren ancak ihaleyi kaybedince 'projenin bu şekliyle hayata geçmesinin imkansız olduğu' yorumları yapan TAV'ın açıklamalarından sonra konu CHP eliyle yargıya taşındı. CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, proje ihalesinin iptali için Danıştay'a başvurdu.

Kaçırmamız düşük ihtimal

Merill Lynch Menkul Değerler, ihale öncesi 3'üncü havalimanının TAV'ı nasıl etkileyeceğini sorgulayan bir rapor hazırlamıştı. Merill Lynch raporunda 'İhalenin sonucu TAV açısından hayati. Bu aşamada ihaleyle ilgili pek çok detay belli değil ancak biz şu an için TAV hisseleri üzerindeki durgunluğun devam edeceğini düşünüyoruz' ifadeleri kullanılmıştı.

Dev projenin TAV cephesindeki önemini şirket CEO'su Sani Şener, şu ifadelerle açıklamıştı: 'İhaleyi kaçırmak aklımızdan geçmiyor. İhaleyi almamamız çok düşük bir ihtimal. Eğer ihaleyi alamazsak bunun TAV'a etkisi çok büyük olur.'

22 milyarı gözden çıkarmıştı

TAV'ın bu iddiasına rağmen mayıs ayında yapılan ihaleyi 22 milyar 152 milyon avro veren Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon OGG kazandı. TAV Grubu CEO'su Sani Şener, geçtiğimiz günlerde bir dergiye verdiği demeçle kafaları karıştırdı.

Şener, yaptığı açıklamada, ihaleyi kazanan firmanın finansman konusunda sıkıntı yaşayabileceğine dikkat çekti. Şener röportajında, 'Bizim neden bu ihaleyi almadığımızı söyleme hakkımız var. Çünkü bu açık bir ihaleydi ve biz bunu almadık.

10 milyar avro yatırım yapıp, her yıl 1 milyar avro kira vererek bir havalimanı işletme matematiğinin çalışacağına biz inanmıyoruz. Bizim gibi bizim yatırımcılarımız da buna inanmıyor' ifadelerini kullandı ancak TAV, ihaleyi sadece 120 milyon avro eksik verdiği için kaybetti. Yani TAV, mantıksız bulduğu proje için 22 milyar 32 milyon avroyu zaten gözden çıkarmıştı.

TAV güzele güzel demez...

İhale yapılmadan önce 'Yeni havalimanı ihalesi bizim için olmazsa olmaz', 'Bu ihaleyi almazsak büyük prestij kaybı yaşarız', 'Bu işi Türkiye'de sadece biz yapabiliriz' türünden iddialı açıklamalarla rakiplerine gözdağı veren TAV'ın, ihaleyi kaybettikten sonra yeni havalimanının mantıksız olduğunu iddia edip hava sahasının darlığından dem vurması dikkat çekti. 'Neden TAV olarak ihaleye girdiniz? Ve ihale şartnamesinde bütün fiziki koşullar, yolcu kapasitesi, pist sayısı, diğer her şey belliyken, o gün söylenmeyen sözler bugün niye TAV tarafından dillendiriliyor?' şeklindeki sorularımıza TAV yönetimi cevapsız kalmayı tercih etti.

"İnanmıyoruz"

TAV CEO'su Sani Şener, bir başka açıklamasında ise şu ifadeleri kullandı: 'Bizim neden almadığımızı söyleme hakkımız var. Çünkü bu açık bir ihaleydi ve biz bunu almadık. 10 milyar avro yatırım yapıp, her yıl 1 milyar avro kira vererek bir havalimanı işletme matematiğinin çalışacağına biz inanmıyoruz. Bizim gibi bizim yatırımcılarımız da buna inanmıyor.'

İhalede 22 milyar 32 milyon veren ancak çekilmek zorunda kalan TAV, ihale sürecinin ardından projeyi mantıksız bulduğunu açıkladı. Gezi Parkı eylemlerinde gösterici grupların hükümetten talepleri arasında 3'üncü havalimanından vazgeçilmesi de vardı. Tüm bunların ardından CHP eliyle ihale yargıya taşındı. CHP milletvekili Aykut Erdoğdu Danıştay'a başvurarak dev projenin ihalesinin iptalini istedi.

 

Yeni Şafak

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler