YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taslak, en geç aralık ayının sonunda kamuoyuna açı
Taslak, en geç aralık ayının sonunda kamuoyuna açı
12 Kasım 2007 12:31
Taslak, en geç aralık ayının sonunda kamuoyuna açı

AK Parti, sivil olarak tanımlanan yeni anayasa çalışmalarını tamamladı. Geniş bir kesimin görüşüne sunulacak olan taslağın, en geç aralık ayının sonunda kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

11 hukukçu milletvekilinden oluşan ekip parti genel merkezinde yürüttüğü çalışmalarını tamamladı. Anayasa taslağı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın incelemesinin ardından sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve üniversitelerin görüşlerine sunulacak. Erdoğan'ın, Meclis'te grubu bulunan parti liderlerine hem paketi sunacağı hem de, "Katkı ve desteklerinizi bekliyoruz" diyeceği ifade ediliyor.

AK Parti, aralık ayının ikinci ya da son haftasında "yeni anayasa" taslağını kamuoyuna açıklayacak. Taslakta, üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldıran hükümlerin yanısıra; Kürt sorunu, Avrupa Birliği mevzuatı ve sınırlı demokratik açılımlar da yer alıyor. Taslağa son şeklini verecek olan Ak Parti son sözü topluma bırakacak. Yeni Anayasanın bütün kesimlerin üstünde mutabık kaldığı bir anayasa olması hedefleniyor.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler