YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taşerona kadro, HDP'li belediyeleri sarsacak
Taşerona kadro, HDP'li belediyeleri sarsacak
23 Mart 2016 15:20
Başbakan Davutoğlu, taşeron işçilerin kadroya alınmadan önce güvenlik araştırmasından geçirileceğini söyledi. Davutoğlu'nun bu açıklamasının ardından gözler HDP'li belediyelere çevrildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı "sadece asli işleri yapan değil, kamuda çalışan tüm taşeron işçilere kadro verileceği" müjdesi sonrası gözler, terör örgütü PKK'ya verdiği hendek desteğiyle gündeme gelen HDP'li belediyelere çevrildi. 

Başbakan Davutoğlu, bugün yaptığı açıklamada kafalarda soru işaretlerini kaldırdı. Davutoğlu, kadroya alınacak taşeron işçilerin sicillerine bakılacağını söyledi. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Davutoğlu, ''Asıl işlerde çalışan personelimizi özel bir statü ile kamuda istihdam ediyoruz. Asıl işlerde çalışanların yanında yardımcı işlerde çalışanları da kapsayacak şekilde genişletmek üzere Bakanlar Kurulu’nda kararımızı aldık. Kamuda istihdam edilecekler için gerekli güvenlik soruşturmaları yapılacak.'' ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından gözler HDP'li belediyelere çevrildi. Daha önce HDP'li belediyelerin personel alırken "PKK şartı" koyduğu gündeme gelmişti. Buna göre HDP'li belediyeler, ailesinden terör örgütü PKK kamplarında bulunan ya da çatışmalarda ölenlerin yakınları ile örgütle bağlantısı bulanan kişileri istihdam ediyor. Yine birkaç gün önce, Diyarbakır Belediyesi'nin terör kapsamında gözaltına alınan ve tutuklananları kolladığı haberleri gündeme gelmişti.

Başbakan Davutoğlu'nun güvenlik araştırmasına dair açıklaması, özellikle HDP'li belediyelerde ciddi değişimlerin sinyalini veriyor. 

Taşeron düzenlemesi ile terörle bağlantıları bulunan işçilerin uzaklaştırılıp, yerlerine sicili temiz olan kişilerin istihdam edilmesi öngörülüyor.

Ayrıca, kadroya geçişte işçinin mesleğiyle ilgili bilgi ve becerisini belirlemek için sınav yapılacağı gelen bilgiler arasında.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler