YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taşeron işçiye kadro müjdesi
Taşeron işçiye kadro müjdesi
23 Mart 2016 04:59
720 bin taşeron işçinin merakla beklediği kadro müjdesini dün Başbakan Ahmet Davutoğlu verdi. Davutoğlu, “Asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz. Ayrıca, yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimizi de kamuya almayı kararlaştırdık” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamuda çalışan tüm taşeron işçilere kadro verileceğini açıkladı. AK Parti'nin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşma yapan Başbakan Davutoğlu, müjdeji şu şekilde paylaştı: “1 Kasım tarihinden önce kamuda asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz.

Ayrıca, yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimizi de kamuya almayı kararlaştırdık. Böylece ister asıl iş olsun ister yardımcı iş olsun, dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak inşallah. Emeklilik hakkını elde etmemiş olanları da kamuya alacağız” dedi.

Söz verilen tüm vaatlerin 3 ay içinde gerçekleştirildiğini belirten Davutoğlu, "Reformların yüzde 65'ini, vaatlerin de yüzde 100'ünü gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Buna kimse inanmıyordu. Onlar teröre destek verirken, AK Parti iş yapıyordu. Söz verdiğimiz her icraatı 3 ay içinde hayata geçirmiş bulunuyoruz.

Meclis tatile girmiş olmasaydı reformların da tamamını gerçekleştirmiş olacaktık" diye konuştu.

720 BİN 'SÖZLEŞMELİ' ALINACAK

Başbakan Davutoğlu'nun müjdesini verdiği taşeron düzenlemesi kapsamında 720 bin kişinin kamuda 'sözleşmeli personel' olarak çalışması sağlanacak. Asıl işlerde ve yardımcı işlerde çalışanların kamuya alınmasında 657 sayılı devlet personel rejimine göre değil, 'sözleşmeli personel' rejimine göre olacağı öğrenildi.

Hükümet ilk 100 gün içerisinde gerçekleştirmeyi taahhüt ettiği eylemleri arasında kamuda çalışan taşeronların işe alınması konusu yer alıyordu. Bu kapsamda da 11 Eylül 2014 tarihli 6552 sayılı Torba Kanun ile 200 bin kadar 'asıl iş' yapan taşeronun işe alınması gündemdeydi. Konunun önceki gün Bakanlar Kurulu'nda ele alındığı öğrenildi.

Davutoğlu'nun da dün Grup Toplantısı'nda “Dışarıda tek taşeron işçisi kalmayacak” sözü ile bütün gözler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın verilerine göre belediyelerde ve kamuda asıl iş ve yardımcı işlerde çalışan yaklaşık 720 bin kişiye çevrildi.

KARAR VİCDANLARI RAHATLATTI

Davutoğlu'nun açıklaması, kamuda taşeron olarak çalışanları rahatlatacak. Çünkü 6552 sayılı düzenlemeyle Bakanlar Kurulu yardımcı işleri belirleyip liste yayımlayacak, buna göre asıl işlerde çalışanlar kamuya alınacaktı.

Ancak, hazırlanacak yardımcı iş listesi kamu kurumları özelinde farklılaşabilecekti. Kamu kurumlarının yapacakları asıl işler niteliklerine ve yaptıkları işlere göre değişebiliyor. Örneğin, Ulaştırma Bakanlığı'nın asıl işi karayollarına asfalt dökülmesi olduğu için bu işte taşeron çalıştırılması mümkün değildi.

Diğer yandan, direkt işi asfalt dökümü olmayan bir Bakanlıkta başka bir iş kapsamında asfalt dökülmesi işinde taşeron işçi çalıştırılabilecekti. Bu nedenle, bu liste kamu kurumlarında farklılaşabilecekti. Başbakanlığın kararıyla kamu vicdanında oluşacak rahatsızlık da giderildi. Düzenlemeye göre ayrıca çalışanların iş sözleşmeleri de 3 yılda bir yenilenecek.

Maliye'de hummalı çalışma

Başbakan'ın açıklaması kapsamında kamu kurumlarında taşeron olarak asıl ve yardımcı işlerde çalışan tüm işçilerin kamuya alınması kararlaştırılırken, Maliye Bakanlığı'nda da konu ile ilgili olarak çalışmalara başlandı.

Taşeron düzenlemesine ilişkin hazırlıkları başlatılan tasarı da 6552 sayılı Kanun'un yürürlüğe girdiği 11 Eylül 2014 tarihinde bu işlerde çalışmakta olan ve halen çalışmaya devam edip belirli bir süre kıdemi olan kişilerin kadroya geçirilmesinin yer alacağı belirtiliyor.

'Ölsem de gam yemem'

Taşeron İşçiler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman Fakıoğlu ise yıllardır verdikleri mücadelenin sonuçlanmasının gururunu yaşadıklarını ifade etti. Fakıoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:”15 yıldır taşeron işçi olarak çalışıyorum, emekliliğime 8 sene kaldı.

Emekli olmadan kadroyu alacağım ya bundan sonra ölsem de gam yemem. Yüz binlerce çalışan, aileleriyle birlikte milyonlarca kişi, bu kadro haberini bekliyordu. Sayın Başbakanımızın açıklaması beklentilerin çok üzerinde."

 // ali kundi
Belediye calisanlarina kadro diyolar bu parti icn secimlerde en cok calisan biz olduk ama bize yokmus kadro bn bsy demyrm sizee??...
23 Mart 2016 21:35
 // irfan coşkun
Sy.başbakana çok teşekür ederim bir taşeron işçisi olarak....
23 Mart 2016 07:36
 // ali
emegi geçen herkesten allah razi olsun...
23 Mart 2016 07:23
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler