YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tartışmaları bitiren açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile tokalaşmadığı iddiasına cevap verdi.
Tartışmaları bitiren açıklama
29 Ekim 2011 / 21:41 Güncelleme: 29 Ekim 2011 / 21:48

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Cumhuriyet bizim Cumhuriyetimiz. Düşünün o çocuklar şiirler ezberlemişler, okullarında okuyacaklar, konuşmalar yapılacak. Cumhuriyetin ne kadar güzel bir şey olduğu anlatılacak ama yasak getirdiler'' dedi.

Kılıçdaroğlu, merkez Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen ''Cumhuriyet Yürüyüşü''ne katılmak üzere geldiği Bursa'da CHP İl Başkanlığı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhuriyetin, Büyük Önder Mustafa Kemal'in yaptığı en büyük devrim olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Kendisi söylüyor; 'benim en büyük eserim, Türkiye Cumhuriyeti'dir' diyor. Cumhuriyet özgür insan yaratmaktır, düşünen insan yaratmaktır, sorgulayan insan yaratmaktır. Kul değil özgür birey yaratmaktır. Cumhuriyet budur. Yine kendi ifadesiyle 'Cumhuriyet fazilettir' der. Yani, 'Cumhuriyet erdemdir' der'' diye konuştu.

Cumhuriyetin hedefinin erdemli insan yetiştirmek olduğunu vurgulayan, CHP lideri, şunları söyledi:

''Yine Mustafa Kemal'in söylemiyle; 'Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir'. Yani bu toplumda eşit yurttaş yaratmaktır. Herkesin devletle ilişkilerinde özgür olabileceği bir düzeni yaratmaktır Cumhuriyet. Bu çerçeveden baktığınızda şehitlerimizin ve Van depreminde yaşamını yitiren yurttaşlarımızın elbette ki acıları büyüktür. Elbette ki bu acıları paylaşacağız. Ama az önce de söylediğim gibi Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesiyse, tasada ve kıvançta beraber olmak zorundayız. Yani Cumhuriyet, her zamankinden daha fazla bu bayramda bu günlerde bizim Van'ı ve Erciş'i düşünmemiz demektir Cumhuriyet. Oradaki yurttaşları düşünmemiz demektir Cumhuriyet.''


-''Gurur tablosu''-


Resm-i geçitlerde askerlerin, öğrencilerin, Emniyet Genel Müdürlüğünün ve Kızılay gibi pek çok sivil toplum kuruluşunun geçit yaptığını anımsatan Kılıçdaroğlu, bunun da bir gurur tablosu oluşturduğunu belirtti.

''Siz bu gurur tablosunu halkın önünden çekiyorsunuz. Bunlar doğru anlayış değildir'' diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Siz okullardaki törenleri yasaklıyorsunuz. Hangi akılla hangi mantıkla, hangi Cumhuriyet anlayışıyla yasaklıyorsunuz. Yasakçı bir düzen olabilir mi  Cumhuriyeti en üzüntülü olduğumuz günlerde de en sevinçli olduğumuz günlerde de kutlayacağız. Cumhuriyet bizim Cumhuriyetimiz. Düşünün o çocuklar şiirler ezberlemişler, okullarında okuyacaklar, konuşmalar yapılacak. Cumhuriyetin ne kadar güzel bir şey olduğu anlatılacak ama yasak getirdiler.

Yasağı getirenler akşam düğüne gidiyorlar, yasak değil. Derneğe gidiyorlar, yasak değil. (Cumhuriyet'i analım), (efendim yasak)''

Bu kafa Cumhuriyeti anlamamış kafadır. Bu düşünce Cumhuriyeti anlayamamış olan düşüncedir. Cumhuriyet farklı bir şeydir. Cumhuriyet tasada ve kıvançta beraber olmaktır. Cumhuriyetin özelliği budur. Eğer bu özelliği kavrayamamışlarsa yasakçı bir anlayışla 'efendim Cumhuriyet törenleri yasaklandı'. Niye yasaklanıyor arkadaşlar ''


-''Bursalılar Cumhuriyeti seviyorlar''-


Bursa'dan önce Eskişehir'de olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, Bursa'ya da Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü'ne katılmak için geldiğini hatırlattı.

CHP lideri, Bursa'daki yürüyüşe büyük bir keyifle geldiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Bursa'daki arkadaşlar söylediler; 'Biz Cumhuriyeti seviyoruz' dediler. Bursalılar da Cumhuriyeti seviyorlar. 'O zaman biz burada yürüyüş yapıyoruz her zamanki gibi. Gelir misiniz ' dediler. 'Büyük bir keyifle gelirim' dedim. Geliş nedenim bu. Cumhuriyeti Bursalılarla beraber kutlamak için. Elbette ki az önce söyledim; şehitlerimizi anacağız, depremde yaşamını yitiren yurttaşlarımızı anacağız, onlar için saygı duruşunda bulunacağız. Biz Cumhuriyetimizi ve insanımızı seviyoruz. Cumhuriyet farklı bir şeydir. Cumhuriyet, şehitlerimizin sayısının arttığı, depremde 500'ün üzerinde yurttaşımızın yaşamını yitirdiği bir dönemde asıl daha fazla kenetlenmemiz, daha fazla beraber olmamız, bir ulus olarak bir birimizin açılarını paylaşacağımız bir gündür Cumhuriyet. Onun için Bursa'dayım.''

Konuşmasında, ''Cumhuriyet aynı zamanda yurttaşların siyasi otoriteden yani iktidardan hesap sorma özgürlüklerinin verildiği bir düzendir Cumhuriyet'' ifadesini de kullanan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Bakın vatandaşlarımız soruyor 'Deprem vergisi nereye harcadınız' diye. İşte cumhuriyet budur. Soru sorma, sorgulama hakkını verir Cumhuriyet yurttaşa. 'Efendim deprem vergileriyle otoyol yaptık'. Niye adını deprem vergisi koydun  Otoyol vergisi alsaydın. Deprem vergisiyle otoyol yaptın güzel, peki otoyol için topladığın vergiyle ne yaptın  İşte Cumhuriyet budur. Onun için Cumhuriyete her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bursa, Cumhuriyetin kalelerinden birisidir. Osmanlı'nın da başkentliğini yapmıştır. Cumhuriyet'in de çok önemli bir kentidir. Ekonomik açıdan, ticari açıdan, turizm açısından, eğitim açısından çok önemli bir merkezdir. Bu merkezde bulunmaktan, milletvekillerimizle sivil toplum örgütlerimizle beraber Cumhuriyet Yürüyüşü'ne katılmaktan onur duyacağım.''

Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'daki törenlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile tokalaşmadığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, ''Sabahleyin Anıtkabir'de Başbakan'la tokalaştık. Ona baş sağlığı dileklerimi ilettim. Yani öyle farklı bir şey yok. Tokalaşmadık diye bir şey söz konusu değil arkadaşlar'' değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamanın ardından Kılıçdaroğlu, partisinin il ve ilçe örgütleriyle basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu'na CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de eşlik etti. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler