YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Tarlalar betonlaşıyor"
"Tarlalar betonlaşıyor"
08 Eylül 2013 20:34
CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, “Türkiye bir tarım ve hayvancılık ülkesidir. Ama görüyoruz ki tarlalarımız betonlaşıyor. Maalesef ülkemiz saman ithal hale geldi. Bunu kabul etmek mümkün değildir” dedi.

4. düzenlenen Gümeli Yayla Şenliği ve Acı Bal Festivali etkinliklerine katılan CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, bölgenin doğal güzelliklerine vurgu yaptı, toprakların betonlaştırılmamasını, Türkiye’nin de aç bırakılmamasını istedi.

Alaplı ilçesinde kalabalık partili topluluğu tarafından karşılanan CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ve Ali İhsan Köktürk. Gümeli Beldesi'ne bağlı Bacaklı Yayla'da bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Yayla Şenlikleri ve Bal Festivaline katıldı. Gümeli Beldesi'nde ilk olarak CHP Belde Başkanlığını ziyaret eden Haberal bir süre vatandaşlarla sohbet etti. Daha sonra şenlik alanına geçen Haberal alkışlarla karşılandı.

“Türkiye tarım ve hayvancılık ülkesidir”

Türkiye’nin tarım  ve hayvancılık ülkesi olduğunu ama bugün saman ithal eder hale geldiğine vurgu yapan Haberal, şöyle konuştu: “Ülkemiz hep şöyle düşünüldü Türkiye Cumhuriyeti devleti bir tarım ülkesidir, bir hayvancılık ülkesidir. Ben her zaman bununla gurur duydum, teknolojiyi her yerde bulabilirsiniz, her ortamda yaratabilirsiniz ama topraklarınızı betonlaştırırsanız onu bir daha geriye getiremezsiniz. Onun için ben bir slogan geliştirdim dedim ki tarlalarımızı betonlaştırmayalım, Türkiye'yi aç bırakmayalım. Maalesef bugün gördüğüm manzara tam tersine.

Tarlalarımız betonlaşıyor, düşünebiliyor musunuz Türkiye Cumhuriyeti devleti saman ithal ediyor bunu kabul etmek mümkün değildir. Buğday ihraç etmemiz gerekirken ithal  eder mi böyle birşey olabilir mi? Topraklarımıza organik tarım diyorlar ya nereden nereye geldik. Aman ne olur tarlalarımıza sahip çıkalım, onları betonlaştırmayalım, organik tarım oradan geliyor. Ben kara sapanı, çiftçiliğin ne olduğunu çok iyi bilirim. Bugün herkes organik tarımdan söz ediyor o zaman biz o organik tarımın ne olduğunu çok iyi bilelim ve sahip çıkalım, kendimiz üreteceğiz. Kendimiz üretmezsek başarılı olmamız mümkün değildir”

“Çobanlığın ne olduğunu iyi bilirim”

Bölgenin böyle bir alanı olduğu için şanslı olduğuna dikkati çeken  Haberal, “Çobanlığın ne olduğunu iyi bilen bir kişi olarak buraların bir kez daha değerini gündeme getirenlere teşekkür ediyorum. Gerçekten buralar Hemşin yaylalarından biraz daha farklı. Gümeliller gerçekten şanslılar. Burası mükemmel bir yer. Ben Hemşin yaylalarında çobanlık yaparken acaba yuvarlanmadan burada nasıl dolaşılabilir hesabını yapıyoruz. Fırtına deresi aşağıdan akarken bu sudan nasıl yararlanırız insanları bu sudan nasıl koruruz derken burası güzel bir yayla. Her taraf orman, ormanlarımız ile gurur duyuyoruz”

“2B çocukluğumdan beri sorun”

2B’nin çocukluğundan beri sorun olduğunu ifade eden Haberal, “Hele şu 2B olaylarını ben çocukluğumdan beri kendi köyümde bile gündeme getirilen yaşanan bir olaydır, Temenni ederim ki kısa sürede bunlar halledilsin. İnsanlarımız kendi alın terinin aktığı alanlarda yaşamlarını devam ettirsin. Burası herkese enerji veren insanları bir araya getiren organizasyon ülkemizin geleceği açısından ne kadar mutluluk verici bir organizasyondur. Hiç ayrım yapmadan herkesi kutluyorum” diye konuştu.

“Önce Allah'a sonra da Atatürk ve silah arkadaşlarına dua edelim”

Konuşmasında ‘Önce Allah’a sonra Atatürk ve silah arkadaşlarına dua edelim’ diyenHaberal, şunları söyledi: “Önce Allah'a şükredelim sonra bu vatanı bizlere kazandıran Atatürk, arkadaşları ve aziz şehitlerimizi rahmetle, şükranla anın, onlar hayatları pahasına bu ülkeyi bizlere kazandırdılar. Bizim görevimiz ülkemizi yüceltip yükseltmektir. Nasıl hepimiz beraber kavga etmeden birbirine engel olmadan bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti devleti yokluklardan bugüne geldi, yokluğun ne olduğunu ben çok iyi biliyorum.

Okul yok, ben her zaman söylüyorum teyzelerimin misafir odalarında ilkokula başladım. Gaz yok elektrik yol, şuan Türkiye Cumhuriyeti devleti bilimde sanatta asrın medeniyet düzenine ulaştı bunu da aşmaya çalışıyor Bugün ülkemizde ve dünyada bir takım ilklerin altına imza atar duruma geldik. Odun ateşinde çalışan ben bugün lazer kullanıyorum. Bu milletimizin eseri, zaferidir. Türkiye Cumhuriyetinin zaferidir. Birbirine güvendik, inandık. Burada acı bal diyorlar balın acısı olmaz, bal baldır. Bunun kıymetini çok iyi bilelim”

“Her şeyi devletten beklemeyelim"

Birlik ve beraberlik içerisinde olunması,  her şeyi devlet yapsın diye düşünülmemesi gerektiğini belirten “Böyle bir şey de olamaz. Her birimiz bir çivi çakarsak bu ülkede eserler bırakabiliriz” sözleri ile konuşmasını sürdüren Haberal, sözlerini şöyle tamamladı: “ Türkiye Cumhuriyeti devletini, kurup bizlere emanet edenleri şükranla anıyorum. Ülkemizin geleceğine katkı sağlayan herkese istisnasız kim varsa şükranla anıyoruz, yaşayanları da takdirle kendilerine ne kadar imkan varsa onları tekrar tekrar sağlamanın bizim görevimiz olduğunu söylüyorum

Kırgın olmayalım bunlarla hiç kimse bir yer gidemez. Doğru tekdir, iki tane doğru yoktur. Biz doğruyu söylemek zorundayız, eğer doğruyu söylemezsek sadece zaman kaybetmiş oluruz. Ülkemizin geleceğini doğrularla katkı sağlayalım. Hepimizin hedefi ülkemizin geleceğine katkı sağlamaktır, onu yüceltip yükseltmek çok şükür ülkemiz bugün bu noktaya gelmiştir. Birbirimize güç katarak güvenerek ülkemizin bölgemizin Zonguldak'ın, tabi Zonguldak'ın hangi yerlerden bugünlere geldiğini çok iyi biliyoruz.

Babam 1948'de ben 1954'de geldim Zonguldak'a. Yollarında çok fark yok eski yıllara oranla. Buraya geliyoruz bu yolun böyle mi olması lazım, elbette değil, iki araba yan yana geçemiyor en bunu görünce Fırtına deresindeki karayolunu hatırladım. Bizler hepimiz beraber olalım, herşeyi devlet yapsın diye düşünmeyelim, böyle birşey olamaz. Her birimiz ne yapabilirsek, bir çivi çakarsak bu ülkede eserler olur, bu yolları birlikte yapacağız, herkes kendi olan imkanını kullanacak. biz milletvekili olarak imkanımızı kullanacağız, herkes kendi imkanını kullanırsa toz kalkar önünü göremeyen yollardan asfalt yollara gelmiş olacağız"

Haberal daha sonra Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam ve CHP Alaplı İlçe Başkanı Hüseyin Tosun  ile balın üretimine ilişkin kısa  bir süre sohbet etti. etkinlikte ayrıca Haberal’a kısa bir tulum resitali sunuldu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler