YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Tarihi adımların arefesindeyiz'
'Tarihi adımların arefesindeyiz'
22 Aralık 2014 19:40
DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, çözüm süreci ile ilgili olarak Öcalan'ın sözlerini aktardı ve "200 yıldır bu topraklarda çok acılar yaşatan Kürt sorununun çözümünde tarihi adımların arefesindeyiz." dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle, "Öcalan, 'Hükümetle, sürdürülen görüşmelerle, bugün belki de 200 yıldır bu topraklarda çok acılar yaşatan Kürt sorununun ve diğer bütün sorunların çözümü yönünde tarihi adımlar atabilmenin arefesindeyiz' diyor" dedi.

Dicle, Demokratik İslam Kongresi'nce Kayapınar Kültür Merkezi'nde dün düzenlenen "Ortadoğu'da Barış ve İslam" konulu panelde yaptığı konuşmada, çok kritik bir süreçten geçtiklerini, bu nedenle panelin çok önemli olduğunu söyledi. "Özellikle 17 Aralık'ta görüştüğümüz Sayın Öcalan'ın selamlarını iletiyorum. Bizim bu sorumluluğumuz olduğunuzu biliyorsunuz. Çok önemli bir iş yapmaya çalışıyoruz. Bu nedenle hükümet yetkileri ile ve sonradan onların uygun görmesiyle 17 Aralık'ta gizli, kamuoyunun bilmediği gidip geldiğimiz görüşmeleri ancak hükümetle ve KCK yetkilileri ile teyit ve istişarelerden sonra kamuoyunu ve tüm basının bilgilerine sunabilecek durumdayız" diyen Dicle, hassas bir konu olduğu için herkesin kendilerini anlayışla karşılayacağını umduğunu kaydetti.

MİT'in dışında İmralı'ya onlar da gidecek

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı İmralı ziyaretlerine başlıyor. MİT dışında ilk kez devletin başka bir kurumu da görüşmelere katılacak. HDP'nin son olarak Kandil'e götürdüğü 'müzakere taslağı', hem İmralı hem de devletin bazı rötuşları ile 'görüşülebilir' bulundu.

Yeni yılla birlikte görüşmeler hızlandırılacak. İzleme kurulları bu görüşmeleri takip edecek. Ayrıca Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı da (KDGM) İmralı ziyaretlerine başlayacak.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler