YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tarhan'dan Günay'a istifa çağrısı
Tarhan'dan Günay'a istifa çağrısı
16 Temmuz 2012 16:11
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, ''Sayın Günay'ın, katliam sanıklarının salıverilmesinden eğer gerçekten vicdanı sızlıyorsa,sorumluluk hissediyorsa, bu konuda samimiyse, buyursun istifa etsin'' dedi.

Tarhan, Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk ve beraberindeki Uygurlu kadınları kabul etti.

Tümtürk, Uygurlu kadınların 5. Dünya Uygur Kadınları Semineri'ne katılmak için Türkiye'ye geldiklerini, ancak toplantının iptal edildiğini ve bundan dolayı üzüntü duyduklarını belirtti.

Seyit Tümtürk, bu iptalin, Hükümet'in şimdiye kadar uyguladığı gelişmeleri gölgelediğini öne sürdü.

Tarhan da gerekçe gösterilmeden toplantının iptal edilmesini eleştirerek, ''Çıkarları ve zihniyeti el verdiğinde her türlü muhalefete destek veren bir iktidar, böyle masum bir eğitim faaliyetine neden izin vermez diye düşünmeden edemiyorum. Başbakan, verdiği destekle ilgili sürece mesafe koymuş gibi hissediyorum'' dedi.

Tarhan, CHP olarak fikir düzeyinde her türlü desteği vereceklerini kaydetti.


-Sorular-


Tarhan, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın 3. yargı paketinin ardından bazı tahliyelerle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine Tarhan, şunları kaydetti:

''Sayın Bakan, katliam sanıklarının tahliyesinden ötürü vicdanının sızladığını söylemiş. Bir heykele ucube denilmesinden, sanata tiyatro üzerinden ambargo konulmasından hiç vicdanı sızlamayan sayın Bakan'ın; partisinin hazırladığı bir örtülü aftan hiç haberi olmayan Sayın Bakan'ın, aslında vicdanının sızladığına inanmıyorum. Katliam sanıklarının salıverilmesinden eğer gerçekten vicdanı sızlıyorsa, burada bir sorumluluk hissediyorsa, sıcak koltuğunda vicdan sızlatmasını yeterli bulmuyorum. Eğer bu konuda samimiyse, buyursun istifa etsin.''

CHP'den bir heyetin Suriye'ye gitmesiyle ilgili bir soru üzerine Tarhan, İnsan Hakları Komisyonu üyelerinin bu yolda bir çalışması olduğunu, detaylar belirlendiğinde bunun kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler