YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Tansu Çiller, Sırp ordusunu bombalatacaktı''
Eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in bir zamanlar danışmanlığını yapan Hüseyin Kocabıyık Bosna Savaşı günlerine dair önemli hatıralarını paylaştı.
'Tansu Çiller, Sırp ordusunu bombalatacaktı''
16 Mart 2015 / 15:54 Güncelleme: 16 Mart 2015 / 15:16

Diriliş Postası gazetesinin bugünkü nüshasında manşetten duyurduğu habere göre, Kocabıyık, Çiller'e katliamcı Sırp ordusunu destekleyen İngiltere ve Rusya'yı sert bir şekilde kınamasını önerdiği bir toplantıda, büyükelçi Yalım Eralp'ın, buna, 'Kesinlikle katılmıyorum. Zaten bizim Bosna-Hersek'i resmen tanımamız ve desteklememiz hataydı. Bizim stratejik ortağımız Sırbistan'dır' diyerek itiraz ettiğini, Çiller'in de bunun üzerine 'Toplantı bitmiştir. Kocabıyık dışında herkes çıkabilir' dediğini anlattı.

Dönemin Pakistan Başbakanı Benazir Butto ile birlikte bombardıman altındaki Saraybosna'yı ziyaret ederek büyük bir cesaret örneği sergileyen Çiller'in böyle sembolik jestlerle yetinmeyip mazlum Boşnaklara "tarihin yazacağı" stratejik önemi haiz yardımlarda da bulunduğunu belirten Kocabıyık, eski başbakanın daha ileri giderek Sırp ordusunu bombalatmak için de "çırpındığını" söyledi.

O kadar F16'yı niye aldık

Kocabıyık şöyle dedi:

"Mladiç komutasındaki Sırp ordusunun Srebrenitsa'da katliam yaptığı günlerde Tansu Hanım orduya 'Şunları niye bombalamıyorsunuz? O kadar F-16'yı niye aldık? İki tane de tanker uçağı aldım size, daha ne duruyorsunuz?' diye çıkışıp 'Derhal bir harekât planı hazırlayıp getirmenizi istiyorum' diye emir verdi. Katliamı durdurmak için çırpındı. Devletteki bazı unsurlar bunun önüne geçince de öfke ve çaresizlikten başbakanlıktaki vazoları, tabakları duvarlara fırlatarak parçaladı."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler