YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tanrıkulu'ndan Fazıl Say eleştirisi
Tanrıkulu'ndan Fazıl Say eleştirisi
16 Nisan 2013 11:04
Sezgin Tanrıkulu, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili, "İnsan hakları kapsamında kabul edilebilir hiçbir yanı olmayan bu kararın asıl muhakemesini vicdanlar ve tarih yapacaktır" ifadesini kullandı.

Tanrıkulu, yazılı açıklamasında, Say'ın yüzyıllar öncesine ait bir cümle yüzünden, 10 ay hapis cezasına mahkum edildiğini savundu.

"İnsan hakları kapsamında kabul edilebilir hiçbir yanı olmayan bu kararın asıl muhakemesini vicdanlar ve tarih yapacaktır" görüşünü savunan Tanrıkulu, kültüre, sanata, sanatçıya sahnelerde kendini ifade etme özgürlüğü tanınması gerektiği belirtti. Tanrıkulu, şunları kaydetti:

"Kültür başkenti olmuş bir şehirde bütün sanatçılara, bütün sanatseverlere rağmen yok edilecek bir sanat tarihi varken sanata, sanatçıya, kültüre, düşünceye, özgürlüklere ve insanlığa bir saygı beklemek mümkün olmasa da bizler umut etmekten ve insan haklarını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Barış istediğini söyleyenlerin farklı düşüncelerle bile barışamadığı bir ortamda, düşüncenin, düşündüğünü söylemenin tutsak edilmeyeceği bir ülke diliyoruz."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler