YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tanrıkulu, Abdulbaki Akdemir'in taziyesine katıldı
Tanrıkulu, Abdulbaki Akdemir'in taziyesine katıldı
08 Haziran 2014 19:54
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, ''Türkiye'de 20 aydır yürüyen bir süreç var. Bir çatışmanın olmadığı bir ortam var ama bir yıldır Lice'de bir gerilim var. Maalesef bu iyi yönetilemiyor" dedi.

Tanrıkulu, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde dün gece çıkan izinsiz gösterilerde hayatını kaybeden Abdulbaki Akdemir'in taziyesine katılarak, yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Lice dönüşünde AA muhabirine açıklama yapan Tanrıkulu, çıkan olaylarda iki vatandaşın hayatını kaybetmesi nedeniyle çok üzgün olduklarını söyledi.

Yaralı askerlere de geçmiş olsun dileğinde bulunan Tanrıkulu,"Burada hiç olmaması gereken bir gerilim var. Türkiye'de 20 aydır yürüyen bir süreç var. Bir çatışmanın olmadığı bir ortam var ama bir yıldır Lice'de bir gerilim var. Maalesef bu iyi yönetilemiyor" ifadesini kullandı.

''Neyse sorun, o gizli görüşmelerinizde bu sorunu çözün''

"Bir taraftan Diyarbakır'da çalıştay yapacaklar, bakanlar burada boy gösterecek ama 60 kilometre ötedeki bu gerilimi giderici bir dil kullanmayacaklar. Bunun sonucunda da yurttaşlarımız ölecek ben bunu kabul etmiyorum" diyen Tanrıkulu, şöyle konuştu:

"Eğer siyasiler arasında en üst düzeyde görüşmeler yapılıyorsa, gizli görüşmeler yapılıyorsa o görüşmelerin arasına bu Lice'yi de bir koyun. İnsanları ikna edin, bu algıyı iyi yönetin. İnsanlar caddede, sokakta olmasın, bu devlet kara yolu açık olsun. Neyse sorun, o gizli görüşmelerinizde bu sorunu çözün."

"İnsanlar köylerine yeni karakollar istemiyorlar"

Tanrıkulu, bölgedeki karakolların geçmişte insanlar üzerinde travma yarattığını, bu nedenle karakolların istenmediğini ileri sürerek, şunları kaydetti.

''Çözüm sürecinin devam ettiğine göre var olan karakollarla idare edilmesi gerekir. Ya da insanlara yeni karakolların iyi anlatılması gerekiyor. Nasıl olsa çatışma da yok. Ya da insanları ikna edin. 'Bu kalekollar yeni bir çatışma için yapmıyoruz. Burada kalan askerlerimizin daha sıhhatli yaşamaları için yapıyoruz. Onların insani ihtiyaçları için yapıyoruz'. Böyle bir dil kullanın ki insanlar buna inansınlar. Hem o yok hem çatışma var, hem ölüm var."

Baro heyeti olay yerinde inceleme yaptı

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi de beraberindeki üyelerle olay yerinde yaptığı inceleme sonrasında Lice Cumhuriyet Başsavcılığını ziyaret etti.

AA muhabirine konuşan Elçi, iki kişinin hayatını kaybettiği olay yerini incelediklerini ardından soruşturmayı yürüten savcılarla görüştüklerini söyledi.

Savcılıktan olay hakkında bilgi aldıklarını, soruşturma hakkında şu an için bilgi vermenin doğru olmayacağını ifade eden Elçi, şunları kaydetti:

"Olayın üzerinden henüz 24 saat geçmedi. Dolayısıyla olay henüz çok yeni. Soruşturmanın henüzbaşındayız. Dolayısıyla bu aşamada soruşturmanın ayrıntılarına ilişkin şu ana kadar toplanan delillere ilişkin ayrıntı sunmak doğru olmayabilir. Ama Cumhuriyet Savcıları bize olayı çok yönlü araştırdıklarını, delilleri toplamaya çalıştıklarını ifade ettiler.''

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler