YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taner Yıldız'dan 'Kedi' açıklaması
Taner Yıldız'dan 'Kedi' açıklaması
02 Nisan 2014 17:38
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kedinin trafoya girdiği açıklamasına yönelik tepkilere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kedinin trafoya girdiği açıklamasına yönelik tepkilere ilişkin, "Şimdi sosyal medyada bunun 'caps'lerde yer almış olmasını son derece tabi karşılıyorum. Bu kadar gerginlikten sonra, 30 Mart atmosferinden sonra demek ki bu tür şeylere ihtiyaç var. Hiçbir şikayetim, sıkıntım yok" dedi.

TRT Haber'de gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtlayan Yıldız, İstanbul'daki elektrik kesintilerinin trafoya kaçan bir kedi nedeniyle yaşandığı yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, bu konunun sosyal medyada yer almasını yadırgamadığını, belki de bir rahatlama aracı olarak kullanıldığını söyledi.

Bu konunun üç cephesi olduğunu ifade eden Yıldız, "Siyasi, teknik ve sosyolojik cepheler. Şimdi sosyal medyada bunun 'caps'lerde yer almış olmasını son derece tabi karşılıyorum. Bu kadar gerginlikten sonra, 30 Mart atmosferinden sonra demek ki bu tür şeylere ihtiyaç var. Hiçbir şikayetim, sıkıntım yok. Orada kasıtlı olarak bunu yapanlar ve bunu eğlenceli bir hale getirenlerin de ayrı raflara konması lazım geldiğini de söylemem lazım. Bu tür şeylere toplumda ihtiyaç var" diye konuştu.

Bu durumun teknik bir vaka olduğunu, Kocaeli'nde, Kayseri'de, Manisa'da bundan 3 yıl, 5 yıl, 15 yıl önce bu tarz yaşanmış hadiseler bulunduğunu ifade eden Yıldız, ayrıca 30 Mart öncesinde birçok illeri dolaştıklarını, iklimle ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığını ama seçim günü birçok ilde olumsuz hava koşullarının etkili olduğunu ve elektrik iletiminde aksamalar yaşandığını söyledi.

Elektrik kesintilerinin Türkiye'nin genelinde yaşanmış gibi bir algıya neden olmanın haksızlık olduğunu dile getiren Yıldız, şunları kaydetti:

"Elektrik kesintisinden dolayı eksik sayılan herhangi bir oy pusulası veya sandık yoktur. Sonuçlara kesinlikle yansımadı. 'Falan ilde gerçekten elektrikten dolayı bu sıkıntı çıktı'... Ben bunu söyleyebilecek birisiyim, bütün kamuoyuyla bunları şeffaf paylaşabilecek birisiyim. Her şeyi hoş karşılarım, normal karşılarım ama elektrik direğinin arkasına saklanıp da seçim sonuçlarını makul hale getirmeye çalışan bir muhalefeti makul karşılamam, doğru karşılamam çünkü doğru bir hadise değil bu. Türkiye'deki elektrik arızalarından bize gelen 4-5 ayrı şikayet noktasında gelenler 10 binde 1'dir. Yaptığımız işletme büyük bir işletmedir, resmin büyüğüne bakmak lazım. Resmin büyüğünde, Türkiye her zaman olduğu gibi enerjiye sahiptir, çünkü biz bunu tüketim değerlerinden anlıyoruz. Yani siz kullanmadınız, ben kullanmadım, bunu kim kullandı  Seçimde lokal bir hadisenin büyütülme işidir. Siyaseten yanlış bir savunma yapmıştır muhalefet.

Kedinin ilgi çekeceğini bildiğim halde sırf şeffaflık adına bakın şu, şu sebepler vardır, bir de bu sebep vardır dedim. Nitekim yani İstanbul'dakinde de bu oldu. Şimdi ben şunu diyemem; İstanbul'daki trafo merkezinde kedi girmemiştir, kediden dolayı kısa devre akımları oluşmamıştır. Ben bunu diyemem, çünkü böyle olmuştur, şeffaf neyse o. Bunun sosyal medyada yer almasını da keyifle izledim." 

Seçimin ardından yaşanan protestolar 

Seçim sonuçlarının ardından yaşanan protestolara ilişkin soru üzerine Yıldız, şöyle konuştu:

"Böyle protestoların ve sokağa dökme çalışmalarının yalnızca sandıkla değil, bundan sonra 30 Mart sonrası stratejileriyle alakalı olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir gerekçeyle 'hava bugün çok nemli ondan dolayı da' diyebilecekleri bir ortama hazırlıklı olmamız lazım. Yani YSK Başkanı açıklıyor, itidal çağrısında bulunuyor, 'herkes rahat olsun' diyor. Biz rahatız, niçin bu panik, niçin bu telaş 

AK Parti hiç tartışmasızca bir zafer kazanmıştır. Bunun şu veya bu şekliyle gölgelenmeye çalışılması, küçümsenmesi tahfif edilmesini kesinlikle kabul etmeyiz, bu kendilerine geri dönen bir cümle olur. Sokakta özellikle gösteri yapmaya çalışanlara söylüyorum telaş yapmayın, panik yapmayın, sonuç neyse o kabul edilecektir. AK Parti'nin başarısını şu veya bu şekliyle gölgelemeye çalışmanın yalnızca demokrasiye saygısızlık değil, aynı zamanda vatandaşımıza da saygısızlık olduğunu söylemem lazım."

Cumhurbaşkanlığı seçimi 

Yıldız, yerel seçim sonuçlarının Cumhurbaşkanlığı seçimine etkilerine ilişkin soruları yanıtlarken, şunları kaydetti:

"30 Mart seçimlerinin Cumhurbaşkanlığı için önemli bir veri olduğunu söylememiz lazım ama bundan daha önemli olan bir konu var. Bunlardan daha bağımsız 2 kişi var, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız. Tanıdığım, gördüğüm kadarıyla oturup bütün bu verileri masanın üstüne koyup beraberce karar verebilecek durumdalar. Hani Sayın Başbakanımız yukarı çıkar, Cumhurbaşkanımız aşağı iner deniyor. Bütün bu konfigürasyonlar özellikle ikisinin konuşmasıyla belirlenebilecek yapılardır. Birbirine bu kadar samimi iki kişiden bahsediyoruz, bu seçim sonucunu da yine beraberce değerlendirirler. Ben her türlü konfigürasyonda, her türlü senaryoda AK Parti'nin Türkiye'nin siyasi istikrarını konacak katkı, Cumhurbaşkanlığı'yla beraber de Türkiye'nin geleceğine olan katkı olarak görüyorum en önemli konu da budur."

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimin birleştirilmesi konusunu da değerlendiren Yıldız, "Böyle bir konu gündemimizde yok. Normalde seçimler zamanında yapılır diye başından beri söylüyoruz" diye konuştu.

 

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler