YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taner Yıldız: Şehit olmaya hazırız
Taner Yıldız: Şehit olmaya hazırız
14 Ağustos 2015 21:16
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, PKK terör örgütüne pabuç bırakmayacaklarını söyledi.

Aksa Enerji tarafından Bolu'nun Göynük İlçesi'ne yaptırılan Aksa Göynük Termik Santrali'nin açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş, Bolu Valisi Aydın Baruş, Ak Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, daire müdürleri ve davetliler katıldı. Aksa Enerji'nin 390 milyon dolarlık yatırımla faaliyete geçirdiği 270 megawat kapasiteye sahip santral yılda 2 milyar kilovat saat üretim yapacak. Aksa Göynük Termik Santrali bölgedeki Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'nun linyit kömürü sahalarını kullanacak.

BİZ BU ÜLKE İÇİN ŞEHİT OLMAYA HAZIRIZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Taner Yıldız da, PKK terör örgütüne pabuç bırakmayacaklarını belirterek şunları söyledi:

"Türkiye'nin büyümesi devam edecek. Kim ne derse desin, hangi manileri önümüze koymaya çalışırsa çalışsın biz vazgeçmeyeceğiz. Biz bu yola başımızı koyduk. Kim olursak olalım, bizler de bu ülke için şehit olmaya hazırız. PKK terörüne biz hiçbir şekilde pabuç bırakmayacağız. Biz ithal petrolden kurtulmak isterken, Türkiye Petrolleri'nin Diyarbakır'daki petrol alanını PKK bombaladı. Biz bu tesisten elde ettiğimiz geliri 78 milyonla beraber paylaşacağız. Ne oldu şimdi? Siz bir petrol kuyusunu bombaladınız da benim oradaki Kürt kardeşim bundan pay mı aldı? Kürtçülük adına yola çıktıklarını söyleyen PKK kime zarar verdi?"

Taner Yıldız, Aksa Göynük Termik Santrali'nden devletin 20 yılda 1.5 milyar lira kazanacağını söyleyerek, "Aksa Enerji finansmanını getirdi, yatırımını buraya yaptı. Biz kömür için özel sektörle ortak olduk. 20 yılda buradan 1.5 milyar lira civarında pay alacağız. Bu dev tesisle her yıl yurtdışına 100 milyon dolar civarında daha az para vereceğiz. Devlet bir kuruş para koymadı" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Yıldız, Güllüce, Cemil Kazancı ve protokol üyeleri tesisin açılışını yaptılar. Taner Yıldız işçilerin isteklerini üzerine fotoğraf çektirdi. Yıldız açılışın ardından dövizler açarak kendisiyle görüşmek isteyen arazileri kamulaştırılan Himmetoğlu Köyü'nde yaşayan vatandaşların sorunlarını dinledi.

Bakan Yıldız, Yaşar ve Ümran Başar çiftinin daveti üzerine evlerini ziyaret ederek, kahve içti. Yıldız daha sonra İstanbul'a gitti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler