YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taner yıldız işte böyle uyuyakaldı
Taner yıldız işte böyle uyuyakaldı
11 Ekim 2013 19:12
Sunum sırasında gözleri kapanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir kaç kez başının önüne düşmesiyle uyandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Konya'nın Karapınar İlçesi'ndeki kömür havzasında yaptığı incelemenin ardından Karaman'a geçti. Karaman Valisi Murat Koca'yı makamında ziyaret eden Bakan Yıldız, Karapınar Kömür havzasının ekonomiye kazandırılıp, yerli kaynaklar haline getirilmesi için yerinde incelemede bulunduğunu belirtti.

AK Parti Karaman Milletvekilleri Lütfi Elvan ve Mevlüt Akgün, Karapınar kömür havzası rezervin 3’de 2’sinin Karaman'a bağlı Ayrancı ilçesi sınırlarında olduğunu belirterek, isminin Karapınar- Ayrancı Kömür Havzası olarak değiştirilmesini talep etti. Bakan Yıldız da, bu isteği kabul etti. Bakan Yıldız, Karapınar- Ayrancı Kömür Havzası'nın doğalgaz ithalatının önlenmesinde önemli bir paya sahip olacağını kaydetti.

Bakan Yıldız, ziyaretin ardından Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’nde düzenlenen İl Koordinasyon toplantısına katıldı. Karaman'daki enerji potansiyeli ve yatırımlarla ilgili gerçekleştirilen sunumda Bakan Yıldız'ın yorgun olduğu gözlendi. Sunum sırasında gözleri kapanan Bakan Yıldız, bir kaç kez başının önüne düşmesiyle uyandı.

Kömür rezervi 30 yıl kullanılabilecek

Bakan Yıldız, Karapınar'daki kömür rezervinin 1.8 milyar ton olduğunu Afşin- Elbistan havzasından sonra Türkiye'nin en büyük kömür rezervi olduğunu belirtti. Buranın 30 yıl kullanılabileceğini ifade eden Bakan Yıldız, şunları söyledi:

'Buranın en az 5 bin megavatlar civarında değerlendirilip, 30 yıl kullanılabilecek bir yapıya, çevreye rağmen değil, çevreyle beraber sağlayacak şartları ortaya koymamız lazım. Bu, finansmanı, fizibilitesi, projelendirilmesi ve yapımı inşaatıyla beraber toplam 10 yıllık bir süre içerisinde bunu yapmayı düşünüyoruz.

İlk baştan uzun görünebiliyor. Ama 2023 yılı hedefimiz için bunları biz son derece normal görüyoruz. Globalleşen dünyada, ulusallaşan politikalar bunları daha hızlı çözmek durumunda. Yaptığımız uluslararası ve hükümetler arası anlaşmalar, ikili anlaşmalar, firma bazındaki anlaşmaları da dahil edersek çok ciddi bir trafik alıyor. Buraya yapılacak yatırım, kömür çıkartımlarıyla beraber en az 8 milyar dolar civarında olacak. Bu da Türkiye'nin yaptığı 1 yıllık yatırımın hepsinin Kamaran bölgesinde yapılacağı anlamına geliyor.'

9e695fb8afa6bf28aa260f66f307713a(1).jpg

DHA

22:04
 // Oktay D Gezer
Bu konunun (bu havzadaki komur kaynaklari)en az 3-4 yildanberi gundemde olduğunu biliyorum.Yenilenebilir enerji potansiyelinden yararlanma yolları arayışımız sursun ancak bu tür yeraltı kaynaklarımızdan bir an önce yararlanmalıyız.Tabii ki cevre problemi olarak ortaya çıkacak bacagazi ve katı atıkların olumsuz sonuclarını da diğer ülkeler nasıl çözdü ise bizim de öylece çözmemiz gerekir.Boyle bir zenginliğimiz dururken "cari açığımızın %60-70'inin enerji ithalinden geldigi" mazeretine sığınıp benzin-mazota surekli vergi koyup Fiat artırmayı biraz kolaycılık olarak görüyorum ve inanınız üzülüyorum.Simdilik söyleyeceklerim bu kadar!...
11 Ekim 2013 22:04
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler