YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tan: "Birlikte yaşamak istiyoruz"
Tan: "Birlikte yaşamak istiyoruz"
10 Mart 2013 22:15
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, birlikte yaşamak istediklerini söyledi.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Siverek BDP İlçe Teşkilatı tarafından BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, yazar Ömer Ağın ve Doç. Dr. Mahmut Torun'un katıldığı "Ortadoğu'da Son Siyasal Gelişmeler ve Kürt Sorununa Demokratik Çözüm Arayışları" konulu panel düzenlendi.

Panel, BDP Siverek İlçe Başkanı İbrahim Halil Ayyıldız'ın selamlama konuşması ile başladı. Ardından BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan söz alarak, İmralı görüşmeleri ve Kandil'e yaptıkları ziyaret hakkında bilgi verdi. Altan Tan şunları söyledi:

"Biz Kürtler ayrılmak bölünmek istemiyoruz. Birlikte yaşamak istiyoruz, Bu Ortadoğu hepimize yeter, bu hava hepimize yeter, bu su hepimize yeter, Biz birlikte yaşamak istiyoruz, biz barış istiyoruz, biz kardeşlik istiyoruz, biz bütün herkes kardeş olsun istiyoruz, bunları istiyoruz. Peki neyi istemiyoruz, kölelik istemiyoruz, biz köleliği kabul etmiyoruz".

'Yeni bir Türkiye oluşturalım' çağrısında bulunan Tan, "Yeni Türkiye'yi nasıl oluşturalım, gelin bütün dünyanın kabul ettiği demokratik kriterler çerçevesinde yeni bir Türkiye oluşturalım, yeni bir anayasa yapalım. Bu anayasa millet ile devlet arasında yeni bir sözleşmemiz olsun yeni bir akit yeni bir mukavele olsun bunu yapalım" dedi.

Kandil'de bütün Kürt partileri ile görüştüklerini belirten Tan, "Talabani, Barzani ve Talabani'den ayrılan gurubun liderleriyle görüştük ve oradaki İslami partilerle de görüştük, Kürt tarafındaki irade nettir, birlikte yaşamak, bölünmemek, ayrılmamak. Bu kardeş kavgasını bitirme ama eşit İslami insani demokratik bütün hakların iadesi yeni Ortadoğu böyle bir Ortadoğu olacak. Türkler, Kürtler, Araplar aklımızı kullanarak kardeşçe kendi sorunlarımızı çözerek bir yeni Ortadoğu oluşturacağız. Eğer bunu yapamazsak beceremezsek elin oğlu Hint'ten gelir, Çin'den gelir her şeye de müdahale eder, bizi de vuruşturur kan da akar, malımız servetimiz de gider" diye konuştu.

İHA

Etiketler: , ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler