YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Tam özgürlük olmalı' diyoruz
'Tam özgürlük olmalı' diyoruz
06 Ekim 2013 16:38
Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Demokratikleşme Paketi'yle ilgili açıklamalarda bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Demokratikleşme Paketi'nde yer alan "kamu kurum ve kuruluşlarında başörtüsü yasağının kaldırılması" ile ilgili, "Biz, 'tam özgürlük olmalı' diyoruz. 18 yaşını bitiren biri evlenme hakkına sahip, bir suç işlediğinde tam sorumlu, eş seçme, anne olma hakkına sahip. Bırak da başörtüsünü, kendi kıyafetini seçme hakkına da sahip olsun" dedi.

Kamalak, Barış Manço Kültür Merkezi'nde partisinin Yıldırım belediye başkan adayının açıklanacağı programdan önce Demokratikleşme Paketi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"Bir kutunun üzerine 'demokratik' yazsanız bunun içindeki herhalde demokratik olmaz" diyen Kamalak, zehir kutusunun üzerine "şifa" yazılması halinde içindekinin şifaya dönüşmeyeceğini belirterek, paketin içinde de demokrasi olmadığını ileri sürdü. Kamalak, paketle "gasbedilmiş bazı hakların" sahiplerine iade edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Mor Gabriel Kilisesinin malları, Süryani vatandaşlarımıza teslim edilecekmiş. Bu demokratik bir şey değil ki gasbedilmiş bir hakkın sahiplerine iadesidir. Mesele bundan ibaret. Öbür taraftan alfabeye 3 tane harf eklenecekmiş, w, x, q... Bu demokratik bir açılım değil, bir eksiğin tamamlanmasıdır. 'Siyasi Partiler Kanunu'nun 11. maddesinin 2. fıkrasındaki 6 yasak' diyor; ama demek ki farkında değiller aslında 5 yasak; 6 yasaktan 6'ncısı benim de imzamı taşıyarak 1999'da yürürlükten kaldırılmıştı. Geriye kalanlarda hırsızlar, yolsuzlar, ihaleye fesat karıştıranlar, katiller, bölücüler, vatan hainleri var. Bunlar için siyasi partilere üye olma yasağı kaldırılıyormuş. Bu, kabul edilemez bir durumdur. Siyasi partiler, bir toplumun, milletin en güzide kuruluşları, en temiz müesseseleri olmak durumundadır. Çünkü siyasi partiler, devlet yönetimine talip olan kuruluşlardır."

Pakette "iyi şeyler" de olduğunu ifade eden Kamalak, "Hazine yardımından istifade edebilmek için yüzde 7'lik baraj, yüzde 3'lere çekilecekmiş. Yüzde 1 neden olmasın  Yüzde 1 demek, aşağı yukarı 1 milyona yakın seçmenin oy verdiği parti demektir" dedi.

Kamalak, kamuda başörtüsü yasağının kısmen de olsa kaldırılmış olmasını da tasvip ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Memur kardeşlerimiz için tabii ki biz bunun kaldırılmasından yanayız, destekliyoruz ama yeterli değil. Sayın Başbakan tahdidi olarak 4 grubu dışarıda tutuyor. Askeriye, emniyet teşkilatı, hakimler ve savcılar. Bu, kabul edilemez bir durumdur. 'Başı açık bir hakim ya da savcı, başörtülü bir hanımefendiden gerçekten daha dürüst daha adil ve doğru kararverir' diyebiliyor muyuz  Var mı elimizde böyle bir kriter

Biz, 'Tam özgürlük olmalı' diyoruz. 18 yaşını bitiren biri evlenme hakkına sahip, bir suç işlediğinde tam sorumlu, eş seçme, anne olma hakkına sahip. Bırak da başörtüsünü, kendi kıyafetini seçme hakkına da sahip olsun. Çok şey mi isteniyor  Yani tam sorumlu olan, fiili ehliyete sahip olan bir hanım, başını örtme gücüne, kabiliyetine sahip olmayacak. Kabul edilemez bir durum diye düşünüyorum. Özgürlükler tam olmalı. 80-90 yıldan beri milletle halkın arasındaki uyumsuzluklar kaldırılmalıdır."

Kamalak, daha sonra salonda yaptığı konuşmada, partisinin Yıldırım belediye başkan adayının İbrahim Özaçar olduğunu açıkladı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler