YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Talat'a "el sıkışma" sansürü
Talat, "Şekiyciliği Rumlar yapar, biz onlara güleriz" dedi
Talat'a "el sıkışma" sansürü
04 Şubat 2010 / 23:47 Güncelleme: 04 Şubat 2010 / 23:47

Avrupa Parlamentosu'nda temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e gelen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Parlamento Başkanı Jerzy Buzek ve Türkiye Raportörü Ria Oomen Rujiten ile görüştü. Görüşmeler öncesinde medyanın el sıkışma görüntülerinin çekimine engel olunması, dikkat çekti.
 

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek ve Türkiye Raportörü Ria Oomen Rujiten ile ayrı ayrı görüştü. Talat ile birlikte toplantı salonuna alınan medya mensupları, Buzek gelmeden birkaç dakika önce dışarı çıkartılınca, 'el sıkışma' görüntüsü alınması engellendi. Buzek geldiğinde ise kapılar açılmak istenmedi. Daha sonra 'el sıkışma' faslı biter bitmez medya mensupları içeri alındı. Ancak içeri geçildiğinde taraflar çoktan yerlerine oturmuştu. Aynı durum raportör ile görüşme öncesinde de yaşandı ve bu defa raportörün yardımcıları görüntü almak isteyen medya mensuplarına 'görüntü alamazsınız' dedi ve kameraların objektiflerini elleriyle kapattı.
 

İlk görüşme sonrasında Parlamento Başkanı'nın bir önceki konuğu olan Leyla Zana'yla uzun uzun el sıkışma görüntüleri verdiğini hatırlatan bir gazeteciye Talat'ın yanıtı, "İçerde öyle mi oldu? Farkında değilim. İçeride el sıkıştık ve samimi bir ortam vardı. O, onun basınla olan bir problemi herhalde ben bilmiyorum. Oturduk gayet sıcak bir görüşme yaptık. El sıkışmadan imtina eden bir durumunu ben görmedim" oldu.
 

Talat, Oomen görüşmesi sonrası ise konuyla ilgili bu sefer şunları söyledi: "Türkiye raportörünün tavrı öyle oldu ama bunun bir anlamı var mı bilmiyorum. Sonuçta görüştük ve görüştüğümüzü de siz gördünüz, haberlerinizi de yapıyorsunuz. El sıkarken görüntü vermiş, vermemiş bir önemi olduğunu düşünmüyorum. Şekilci olmamak lazım. Onu Rumlar yapar ve biz onlara güleriz. Biz aynısını yapmamalıyız" dedi. İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler