YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taksim'den size iktidar çıkmaz
Taksim'den size iktidar çıkmaz
01 Haziran 2013 13:23
AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı 10'uncu Bölge Toplantısı'nda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Taksim Gezi Parkı için başlayan eylemler hakkında değerlendirmede bulundu.

 

Kaya Termal Otel Kongre Merkezi'nde sabah saatlerinde başlayan toplantıda konuşan aynı zamanda AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Taksim'de başlayıp diğer kentlere sıçrayan olayların hükümeti sarsmak ve Türkiye'yi kaosa sürüklemek isteyen çevrelerin işi olduğunu belirterek, "Buradan acaba bize ekmek çıkar mı? Taksim den ve Gezi Parkından size iktidar çıkmaz.

İktidar sandıktan çıkar. Hiç kimse darbeden ve şurdan buradan medet ummasın. Bunlar milletten umutlarını kesmişler, işleri güçleri darbe. Biz halkımıza inanıyoruz, güveniyoruz, onarın sağduyusuna inancımız tamdır. Milletin huzurundayız, dualarının arkamızda olduğunu biliyoruz" dedi.

Taksim'den ve Gezi Parkı'ndan size iktidar çıkmaz

Sanatçı Mehmet Ali Alabora ve gazeteci Taylan Kılınç'ın attığı tweetleri örnek göstererek, asıl amacın Türkiye'de darbe ortamı hazırlamak olduğunu belirten Mehmet Ali Şahin, "Ne yapılmak isteniyor.

Sosyal paylaşım sitelerinde bu organizasyonu yapanların hangi amaçla insanları oraya çağırdığına dair iki örnek vereceğim. Mehmet Ali Alabora, 'Mesele Gezi parti değil arkadaş, sen hala anlamadın hadi gel' diyor. Bir başka kişi, basın mensubu, adı Taylan Kılınç, 'Bugün Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyeti geri alma, ülkeyi satmaya dur deme vakti'. Amaç ne? Biz buradan darbeye zemin hazırlayacak kaos hazırlayabilir miyiz.

Çünkü sadece darbelerden ve darbecilerden umut bekliyorlar. Acaba kaos meydana getirebilir miyiz? Türkiye'yi yönetilemez hale getirip, siyasal iktidarı sarsabilir miyiz? Amaç bu. Milletimiz bu işin farkında. Daha da çok farkına varmalıdır. Bu gerçekleri önce diğer teşkilat mensuplarıyla ve vatandaşlarla paylaşacaksınız. "

"Başka şeyler amaçlanıyor"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Gezi Parkı ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nden çıkan kararda ana muhalefet partisi CHP'li üyelerin de onayı olduğunu vurgulayarak, şu açıklamayı yaptı:

"Ağaç katliamı bahane edilerek neler yapıldığını görüyorsunuz değil mi? Taksim Yayalaştırma Projesidir yapılmak istenen. 16 Şubat 2011'de İBB bir projeyi birlikte oy birliğiyle meclisinden geçirmiş. Bu proje içerisinde 50 yılını geçmiş olan 13 ağaç yerlerinden sökülecek ve genişletilecek. Ve İBB Meclisinden bu proje oy birliğiyle geçti. CHP üyeleri de onayladı. 2 No'lu KTVK bunu ilan etti, 30 gün askıda kaldı bu proje. Kimse itiraz etmedi. CHP de itiraz etmedi. Burada 13 ağaç sökülerek başka yerlere getirildi. Aman Allahım kıyametler koptu. Şimdi buradan hareketle Türkiye'de başka şeyler amaçlanıyor. "

İzmir, Aydın, Balıkesir, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak il ve ilçelerinin ana kademe, kadın kolları ve gençlik kollarının siyasi ve hukuki işler başkanlarının da katıldığ değerlendirme toplantısında konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar da, Taksim'in yayalaştırılması amaçlı Gezi Parkı düzenlemesine karşı çıkanların başlattığı eylemle ilgili sosyal medya ortamında paylaşılan birçok bilginin dedikodu olduğunu belirtti.

Eylem yapanların çoğu barlarda bira içiyordu

Vekil Tayyar, Türk milletinin sağduyusuna güvendiklerini belirterek, eylem yapanların çoğunun barlarda bira içenler olduğunu söyledi.

Darbe zemini oluşturmaya çalışıyorlar

Tayyar, olayların darbe provası olduğunu da kaydederek, şunları söyledi:

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde CHP'nin desteğiyle bu karar alınmıştır. Bunu eleştirebiliriz, meşru zeminde kalmak şartıyla demokratik haklarımızı koruyabiliriz. Dün gece sosyal medyada olup bitenleri izledim. Birçok sanatçı hesaplaşma ve nefret dolu tweetler atıyor. İstanbul'da helikopterlerden gaz sıkılıyor dendi. Öyle birşey yok. Polisin biri köpeğe gaz sıkıyor diye paylaşıldı. Aslında o fotoğraf da yabancı bir ülkedendi.

Birçok örneği vermek mümkün. Dün gece AK Parti İzmir İl binasının yandığına dair pek çok tweet de vardı. Yandı mı başkanım? Dedikoduları paylaşarak bir kampanya başlattlar. Türkiye'nin her tarafına yayılarak, kaotik oluşturup, TSK'ya durumdan vazife çıkarmak mümkün mü diye bakıyorlar. Bir darbe zemini oluşturmaya yönelik. Bu bir provaydı. Sağduyulu Türk milleti bu oyuna, tezgaha gelmedi, gelmeyecek.

Siz ülkeyi yönetenlerden razı değilseniz, gidersiniz sandığınızda tercihini yaparsınız. Partileri millet kurar, kapatır. Siz milletin iradesiyle iktidar olmayı başaramazsanız, geçmişte hüsrana uğradınız, bugün de uğrarsınız. Sabaha kadar barlarda bira içenler, eylem yapyıyordu Ankara'da. Aynı şekilde İstabul'da. Ayık kafayla seçim sandığını bulamayanlar, sarhoş kafayla devrim yapacağını sanıyor."

AK Parti Hukuki ve Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'nin kangren haline gelmiş olan terör sorununu çözmede kararlı olduklarını da belirterek, süreci sabote etmek isteyenlere tepki gösterdi.

Barış sürecini sabote etmek isteyenler olabilir"

Şahin, "Bu sürecin başarıya ulaşmasını arzu ediyoruz. Silahların susmasını ve terörü gündemden çıkarmayı arzu ediyoruz. O nedenle çözüm sürecine destek verdik ve vermeye de devam edeceğiz.

Ancak bu süreci sabote etmek isteyenler olabilir. Nitekim siyasi amaçlarla bu çözüm sürecine karşı olanlar da var. Onlar başarıya ulaştığı takdirde bu süreç söyledikleri havada kalacak, hiçbir inandırıcılıkları kalmayacak" dedi.

Şahin'in değindiği bir diğer konu ise yeni Anayasa çalışmaları hakkındaydı. Şahin, ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Anayasa'dan Türk Milleti ibaresinin çıkarıldığı yönündeki söylemlerinin gerçekle hiçbir ilişkisinin olmadığını söyledi.

'Türk Milleti' ibaresi anayasadan çıkarılmıyor

Mehmet Ali Şahin, CHP'nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu verdiği önerinin 'Türkiye ahalisi' şeklinde olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Kılıçdaroğlu ikide bir, Türk milletini Anayasadan çıkarmaya beyni yetmez diyor Sayın Başbakana. Gerçekten bu ibariye kim çıkarmak istiyor? Ben bir buçuk yıldır Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesiyim. Dört siyasi partinin tamamı da yeni bir Anayasa ile ilgili önerilerini verdiler. Biz de verdik, CHP de MHP de BDP de.

Sayın Kılıçdaroğlu CHP'nin nasıl bir öneri verdiğinin farkında bile değil. Kim Türk milletini çıkarmış, kim başka bir ibare koyabilir? Komisyonda ifademiz şudur: 'Biz Türk milleti ifadesini başlangıç kısmında da Anayasanın lgili maddelerinde de muhafaza ediyoruz. Peki CHP ne diyor? Bunu çıkarmaya kimsenin gücü yetmeyecek' diyor. CHP, Türkiye Cumhuriyeti ahalisi diyor.

BDP de, 'Türkiye halkı iktidarın yegane kaynağı' diyor. Ya sizin arkadaşlarınızın Uzlaşma Komisyonu'na verdiği Anayasa önerisinden haberiniz yok, ya da var ama milleti kandırmaya çalışıyorsunuz. Lütfen Anayasa değişiklik ifadesinin başlangıcını okuyun, Türk Milleti demiyorsunuz, Türkiye ahalisi diyorsunuz. Ama biz Türk Milleti ibaresini Anayasa'dan çıkarmadık önerimizde. Kimin beyninin yetip yetmediğini, nerede olduğunu kendi önerinize bakın göreceksiniz. "

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler