YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahliyelerle ilgili konuştu
KCK davasında tahliye olan 5 sanıkla ilgili Demirtaş değerlendirmede bulundu. Bu 5 tahliye'de BDP Genel Başkanını memnun etmedi. Demirtaş'ın eleştiri okalrı yine çok sivriydi...
Tahliyelerle ilgili konuştu
28 Ocak 2012 / 15:57 Güncelleme: 28 Ocak 2012 / 15:57

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da görülen KCK davasında 5 sanık için verilen tahliye kararıyla ilgili olarak, ''Bu siyasi politik yargılama zihniyeti devam ettiği müddetçe arkadaşlarımızın hepsi tahliye olsa bile bu siyaseten bir sonuç doğurmaz'' dedi.

Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) 6. Olağan Genel Kurulu'na katılmak üzere Diyarbakır'da bulunan Demirtaş, BDP İl Başkanlığı önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Diyarbakır'daki KCK Davası'nın yaklaşık 3 yıldır sürdüğünü belirten Demirtaş, ''Arkadaşlarımız şuana kadar neredeyse cezalarını tamamladılar. Bir çoğu açısından cezaların infazı tamamlandı. Mahkeme, 3 yıldır toplam 5-6 sanığın ancak delillerini okuyabildi. Gelinen aşama bu. Dolayısıyla 3 yıldan sonra gerçekleşen bu 5 tahliye bizler açısından, siyasi açıdan en azından çok önemli bir gelişme değil. Tabi ki arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşmuş olması sevindiricidir'' dedi.

Hükümetin ''KCK operasyonlarının devam etmesi'' yönünde mahkemelere talimat verdiğini iddia eden Demirtaş, şunları söyledi:

''Tahliyeler, bu konseptin değiştiğine dair bir durum değildir. Binlerce arkadaşımız tutukludur. Bu 5 arkadaşımız, infazları tamamlandığı için ceza alsalar bile yani alacakları ceza tamamlandığı için tahliye oldular. Yoksa ortada bir adaletin tesisi adaletin gerçeklemesi gibi bir durum yok. Hükümet 'KCK operasyonları devam edecek' diye mahkemelere talimat vermeye devam ediyor. Bu kadar açıktan bu kadar bariz bir şekilde siyasi bir dava yürütüldüğünü asla ama asla bu halk tanıklık etmemiştir. Bu zihniyet bu siyasi politik yargılama zihniyeti devam ettiği müddetçe arkadaşlarımızın hepsi tahliye olsa bile bu siyaseten bir sonuç doğurmaz. Çünkü sürekli tutuklamalar devam ediyor. Bu nedenle köklü bir değişim olmadığı müddetçe, bakış açısında köklü bir farklılaşma yaşanmadığı müddetçe bu tür gelişmeler bizim açımızdan öyle çok önemli bir gelişme olarak değerlendirilmez.''

DTK Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk de Kars'tan kongreye katılmak üzere Diyarbakır'a gelirken, Bitlis'te geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren BDP Kars İl Başkanı Halis Özen ve İl Saymanı İzzet Varlı'yı rahmetle andıklarını, kazada eski Digor Belediye Başkanı Ali Ayman'ın da yaralandığını söyledi.

Van'ın Başkale Belediye Başkanı Hecer Saruhan'ın da aracıyla kaza yaptığını belirten Türk, ''Arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Kongremizde Türkiye'deki gelişmeleri yine DTK'nın çalışmalarını ve gelecekle ilgili projelerimizi hep birlikte tartışacağız'' dedi.

Basına kapalı yapılan kongreye, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP milletvekilleri ve belediye başkanları katıldı. (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler