YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Taban Baykal'ı istiyor"
CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, parti genel başkanlığından istifa eden Deniz Baykal'a İstanbul il örgütünün tekrar aday olmasına ilişkin talebini ilettiğini söyledi.
"Taban Baykal'ı istiyor"
14 Mayıs 2010 / 15:08 Güncelleme: 14 Mayıs 2010 / 15:13

Tekin, Deniz Baykal'ı Angora Evleri'ndeki konutunda ziyaret etti. Tekin, ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bir gün önce Baykal'ı arayıp bugün için görüşme talebinde bulunduğunu, talebinin kabul edilmesi üzerine Baykal ile bir saat görüştüklerini söyledi.

İstanbul İl Başkanı olarak, iki gün önce İstanbul ilçe başkanları ve belediye başkanları ile yaptığı toplantının sonucunu Baykal'a aktardığını ifade eden Tekin, şunları söyledi:

''Bu çerçevede konuşmalarımız oldu. Örgütlerimizin Baykal'ın tekrar görevine dönmesi ve kurultayda aday olması talebini ilettik. Bu talebi ilettiğimizde genel başkanımız, daha önce olduğu gibi 'yeni bir arayışa ben de katkı sunmak istiyorum' dedi. Konuşmalarımız bu çerçevede oldu.''

Gazetecilerin ''Aday ismi gündeme geldi mi?'' sorusu üzerine Tekin, ''Bir aday tartışması olmadı. Elbette kurullar kendi içinde bu konuşmaları yapacak. Ancak, aday arayışındansa İstanbul İl Başkanı olarak örgütümüzün talebini Baykal'a aktardım'' dedi.

Tekin, Baykal'ın, genel başkan adaylığı için grup başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ismine nasıl baktığının sorulması üzerine, ''Baykal'ın kafasında herhangi bir isim söz konusu değildir. Arkadaşlarımıza, 'Kendi aranızda bir uzlaşma sağlayın' talimatı var. Baykal, 'şu aday olsun, bu aday olsun' diyecek durumda değil. Kurullarımız, parti üst düzey yöneticileri bu çerçevede bir çalışma yapacak. Sayın Genel Başkanımız bu konuda 'her türlü katkıyı sunmaya hazırım' dedi'' diye konuştu.

''CHP GENEL BAŞKANSIZ KALMAZ"

"Kılıçdaroğlu ismi üzerinde uzlaşma sağlanabilir mi'' sorusu üzerine Tekin, ''Ben, örgütümün talebini biraz önce size aktardım. Örgütün talebi Deniz Baykal'ın tekrar aday olması yolunda. Böyle bir talep olmasaydı aday arayışıyla ilgili görüşlerimi söylerdim'' dedi.

Gürsel Tekin, gazetecilerin, ''Baykal genel başkan adayı olmazsa'' sözlerine, ''Olmazsa, CHP genel başkansız kalmaz. Merak etmeyin, 86 yıllık partiyiz'' karşılığını verdi.

Tekin, ''Sizin isminiz gündeme getirildi. Bu yönde bir görüşmeniz oldu mu'' sorusunu, ''İstanbul İl Başkanı'yım. Partide en önemli görevdeyim, yerimden de çok memnunum'' diye yanıtladı.

CHP örgütlerinin Kılıçdaroğlu ismine nasıl yaklaştığının sorulması üzerine, Tekin, ''Sadece Kılıçdaroğlu değil, birçok isim geçti, geçiyor. Hiç kimse CHP'de kaos olur mu, kavga olur mu beklentisinde olmasın. Kesinlikle olmayacak. 22 ve 23 Mayıs'ta bir bütünlük içinde Türkiye'ye örnek bir kongre yapacağız. Şu anda isimler tartışılacak durumda değil. Her arkadaşımız aday olabilir'' dedi.

Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina'ya gitmeden önce yaptığı açıklamalara ilişkin bir soruya da, ''Sayın Başbakan ülkeye baksın, yoksulluğa, işsizliğe baksın. Her gün gelen şehitlere baksın. Sayın Başbakan bu işlerle meşgul olacağına, asli işlerine baksın'' yanıtını verdi. (A.A.)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler