YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suskunluğunu İzmir'de bozdu
"Yürütme ile yargının birbirine girdiğini ilk kez şahit oldum"
Suskunluğunu İzmir'de bozdu
20 Şubat 2010 / 22:50 Güncelleme: 20 Şubat 2010 / 22:50

Eski Başbakanlardan Demokrat Parti Rize Milletvekili Mesut Yılmaz, Ege Bölgesi ve İzmir'de faaliyet gösteren Karadeniz hemşeri derneklerinin oluşturduğu Ege Karadeniz Dernekleri Konfederasyonu'nun davetlisi olarak geldiği İzmir'de "Türkiye'nin Bugünü ve Yarını" konulu bir konferans verdi. Konferansa, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, eski bakanlardan Yılmaz Karakoyunlu ile Işılay Saygın, eski Bornova Belediye Başkanı Cengiz Bulut, Karadeniz Dernekleri Federasyonu Başkanı Aydın Özyar, Mesut Yılmaz'ın Rizeli hemşerisi işadamı Abdurrahim Albayrak ve çok sayıda dernek üyesi katıldı. 
 

Yaklaşık iki yıldır hiçbir gazete ve televizyon kuruluşuna özel röportaj vermediğini belirten Yılmaz, suskunluğunu İzmir'de bozduğunu söyledi. Konuşmasına,  Atatürk'ün dünyada eşsiz bir halk kahramanı olduğunu belirterek başlayan Yılmaz, Egelilerle Karadenizlilerin bir çok ortak noktasının olduğunu ifade ederek her iki bölgenin halklarının en belirgin özelliklerinin demokrasiye bağlılığı, bölücülüğe karşı duruşu ve yenilikçi yapısı olduğunu kaydetti.  
 

"YÜRÜTME İLE YARGININ BİRBİRİNE GİRDİĞİNE İLK KEZ ŞAHİT OLDUM" 
Bugüne kadar Türkiye'de bir çok olaya şahit olduğunu fakat bugün ülkenin içinde bulunduğu durumu bir türlü anlayamadığını dile getiren Yılmaz; "Türkiye'de askeri darbeler dahil bir çok olaya şahit oldum fakat yürütme ile yargının birbirine girdiğine ilk defa şahit oldum. İki gündür yaşanan bu olayları 30 yıllık siyasi tecrübemle anlayamıyorum" dedi. Yaşanan siyasi krizlerden dolayı Türkiye'nin  yol olamadığını belirten Yılmaz, "Krizler oluşmasaydı ülke çok farklı bir yere sahip olması içten değildi" dedi.  
 

Türkiye'nin Avrupalılar gibi demokrasi için herhangi bir mücadele vermediğini savunan Yılmaz; "Demokrasi ülkemize hazır geldi. Ülkede 60-65 yıldır demokrasi yaşanıyor, gerçek anlamıyla bir demokrasi için askerlerin oluşturduğu anayasadan kurtulup sivil anayasayı oluşturmak gerekiyor" şeklinde konuştu. 
 

İktidarın başlattığı demokratik açılımını eleştiren Mesut Yılmaz, 1991 yılında kendisinin de Dış İşleri Bakanı olduğu Yıldırım Akbulut hükümetinde başarıyla yaptıklarını savunarak; "O Dönem yapılan anayasa değişiklikleriyle şu anda hizmette olan TRT 6'nın temellerini kaldırdığımız Kürtçe konuşma yasağıyla attık. Sol örgütlere propaganda özgürlüğü getirildi ve din serbestliği sağlandı. İktidar ise hazırladığı demokratik açılım paketinin içini doldurmadan halka sunmaya kalktı. Paketin isminin iki hafta içinde üç kez isim değiştirdiği, bunun ne kadar hazırlıksız bir iş olduğunun göstergesidir. Açılımdan sonra ülke daha kötü duruma gelmiştir" dedi. Türkiye'nin Avrupa Birliği isteğinin sürdürmesi gerektiğini belirten Yılmaz, hiçbir zaman vazgeçmemesi gerektiğini belirterek boyun eğmeden müzakerelere devam edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Mesut Yılmaz'ın konferansa gelişinden dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Karadenizliler adına bir plaket verdi. İHA
 

Biz sanki bu güne kadar Mars'ta yalşadık...
 // ibrahim çelikoğlu
Kahvelerde dahi cuntanın elinin uzandığı günleri çok iyi hatırlıyoruz.
ANAP döneminde kapatılan partileri,yabancı güçlere yapılan servislere şahit olduk.Mecliste dokunulmazlıkların yerleştirilen dönemleri yaşadık.Siyasileşen yargının anayasa üstü müdahaleleri korunmayı şart kıldığı günleri biliyoruz.Minare diye şiir okuyanlar mahküm edildi.Anayasa ve Türk'lüğe tam saldırı;Laik devlet söylemi altında yaşandiği günlerin rüzgarları halâ esiyor.Tür...
22 Şubat 2010 11:49
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler