YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'ye yardıma hazırız
Suriye'ye yardıma hazırız
12 Aralık 2012 14:46
Suriye'deki krizin aşılmasına yönelik uluslararası çabaların koordine edilmesi amacıyla kurulan Suriye Halkının Dostları Grubu'nun dördüncü toplantısı Fas'ın Marakeş şehrinde başladı.

Tunus, İstanbul ve Paris'in ardından dördüncüsü Fas'ın ev sahipliğinde gerçekleştirileı toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil ediyor. Toplantıya,  Suriyeli muhalif grupların yanı sıra çok sayıda ülke ile uluslararası ve bölgesel kuruluşun temsilcileri katıldı.

Suriye muhalefetini tek çatı altında toplamak amacıyla oluşturulan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) da katıldığı toplantı, SMDK'nın kuruluşundan sonra düzenlenen ilk ''Suriye Dostları'' toplantısı olma özelliğini taşıyor. Başta Türkiye, İngiltere, Almanya ve Fransa olmak üzere birçok konuşmacı konferansta Suriye'deki birleşik muhalefetin tüm uluslararası toplum tarafından biran önce tanınması için çağrıda bulundu.

Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konferansta yaptığı konuşmada Suriye'de artık meşru bir temsilci olduğuna vurgu yaparak yaşananlar konusunda birşeyler yapmak için kritik bir aşamaya gelindiğini ifade etti. Daha fazla kriz yaşanmaması için acil önlemler alınması gerektiğine işaret eden Davutoğğlu şöyle konuştu:

"Suriye'de yaşanan savaş rejim ve muhalefet arasında değil, demokrasi ve diktatörlük arasındadır. Suriye'deki kardeşlerimiz acımasız bir rejimden şiddet görmektedir. Bu rejim artık tüm bölge için bir tehdittir ve bu tehdit özellikle de komşu ülkeler için hayatidir. Suriye rejimi bu işe mermilerle başladı, top mermiler ile devam etti ve şimdi de balistik füzelerden bahsediliyor. Sırada ne var? Neyin olması beklenmektedir? Nasıl hareket etmeliyiz? Öncelikli olarak yapılması gereken meşru muhalif temsilcileri tnaımak ve acilen insani yardım akışını başlatmaktır. Birleşmiş Milletler'de gösterilen çabalar olumludur ancak yine de bu meseleye bir zaman limiti konulmalıdır. Önümüz kış ve yüzbinlerce insan bu şartlarda hayatta kalamaz. Türkiye bu konuda gerekli adımların atılmasına hazırdır. Diplomasi önemli ancak geçe zaman da hayati önemdedir."

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, midesindeki rahatsızlıktan dolayı Fas ziyaretinin iptal edildiği ve toplantıya katılamayacağı bildirilmişti.

İHA

Etiketler: ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler