YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeliler Türk vatandaşı olacak mı?
Suriyeliler Türk vatandaşı olacak mı?
25 Kasım 2013 16:00
İçişleri Bakanı Güler, kanun gereği, Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığı kazanmalarının söz konusu olmadığını bildirdi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, kanun gereği, Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığını kazanmalarının söz konusu olmadığını bildirdi.

MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin'in yazılı soru önergesini yanıtlayan Güler, Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 11. maddesine göre, bir yabancının Türk vatandaşlığını kazanabilmesi için ikamet izni ile kesintisiz olarak Türkiye'de en az  5 yıl ikamet etmesi gerektiğini hatırlattı. Güler, "Bu sebeple ülkemizde bulunan Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığını kazanmaları söz konusu değildir" dedi.

Güler, "Saklı Nüfus" uygulaması sonucu 1 Ocak 2011-11 Eylül 2013 tarihleri arasında 2518 kişinin nüfus kütüğüne kaydının yapıldığını, bunların arasında Suriye uyruklu kişinin bulunmadığını bildirdi.

Güler, "Saklı Nüfus" uygulamasını istismar ederek Türk vatandaşlığına geçmeye çalıştığı için hakkında soruşturma başlatılan kimse bulunmadığını da belirtti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler