YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Suriye'deki trajedinin nedeni Esed rejimidir"
"Suriye'deki trajedinin nedeni Esed rejimidir"
25 Eylül 2014 05:13
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'deki trajedinin nedeninin Esed rejimi olduğunu belirterek, Esed rejimi iktidarda kaldığı müddetçe gerçek bir siyasi dönüşüm sağlanamayacağını söyledi.

Çavuşoğlu, New York'taki temasları çerçevesinde BM Genel Merkezi'nde düzenlenen "Suriye: Ilımlı Sesleri Desteklemek" konulu bakanlar toplantısına katıldı.

Türkiye'nin ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya ile ev sahipliği yaptığı toplantıda konuşan Çavuşoğlu, Suriye'de yaşanan insani trajedinin sonuçlarına değil bunu ortaya çıkaran sebeplere yoğunlaşılması gerektiğini vurgulayarak, "Suriye'deki trajedinin nedeni Esed rejimidir. Esed rejimi iktidarda kaldığı sürece gerçek bir siyasi dönüşüm sağlanamaz" diye konuştu.

Krizin insani boyutuna dikkati çeken Çavuşoğlu, Esed'in katliamlarından kaçan Suriye halkının Türkiye'ye sığındığını, uluslararası toplumdan bu duruma daha fazla ilgi beklediklerini ifade etti.

Çavuşoğlu, New York temasları kapsamında Mozambik Dışişleri Bakanı Oldemiro Marques Baloie, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Erlan Abdıldayev ve Maldivler Dışişleri Bakanı Dunya Maumoon ile yaptığı görüşmelerde ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeleri değerlendirerek, Türkiye'nin BMGK adaylığına destek istedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler