YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Süre uzarsa provakasyonlar artar"
"Süre uzarsa provakasyonlar artar"
13 Şubat 2013 17:31
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken çözüm süreciyle ilgili ''Adaya kimin gideceği üzerinden, heyette kimin olacağı üzerinden yapılacak bir tartışma daha sürecin başında çok önemli sıkıntılara sebep olabilir diye düşünüyoruz'' dedi.

Baluken ile BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Beştaş parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin soruları üzerine Baluken, İmralı'ya yapılacak ikinci ziyaretin geciktiğini ileri sürdü. Görüşmeler arasındaki zamanın heba edildiğini savunan Baluken, ''Bu süre uzadığı ölçüde süreci gölgeleyebilecek provokasyonların gelişebileceği kaygısını da taşıyoruz'' dedi.

Bu süreçte isimler düzeyinde yapay bir kriz olduğuna inandıklarını dile getiren Baluken, şöyle devam etti:

''Bir an önce aşılması gereken, tüketilmesi gereken bir süreç olduğunu düşünüyoruz. Kamuoyu önünde tartışılacaksa çözüm projeleri ve yol haritaları üzerinden bir tartışma yürütülebilir bu anlamda olabilir. Aksi takdirde adaya kimin gideceği üzerinden, heyette kimin olacağı üzerinden yapılacak bir tartışma daha sürecin başında çok önemli sıkıntılara sebep olabilir diye düşünüyoruz.''

BDP'nin sürecin kayıtsız, şartsız destekçisi olduğunu bildiren Baluken, barışa, müzakere ve diyalog sürecine giden yolda her türlü desteği sunacaklarını söyledi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Beştaş da yeni anayasa konusunda komisyonunun çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlatarak, şu an masadan kalma gibi bir düşüncelerinin olmadığını söyledi.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler