YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sümeyye Erdoğan aday olacak mı?
Sümeyye Erdoğan aday olacak mı?
01 Şubat 2015 07:47
Seçimlere yönelik çalışmaların hızlanması ve bürokratların istifa etme zorunluluğu, AK Parti’deki liste hareketliliğini hızlandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın milletvekili olacağı da kulislerde dile getiriliyor.

Bu hafta Maliye Müsteşarı Naci Ağbal ile THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun adaylık için istifa edeceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın milletvekili olacağı da kulislerde dile getiriliyor.

Aday olmak  isteyen bürokratların 10 Şubat’a kadar istifa etmesi zorunlu. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan onay almayan bürokratların istifasına izin verilmediği belirtilirken, kesinleşen 2 ismin, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal ile THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu olduğu ifade ediliyor. Adaylık için gözler, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık danışmanlarına çevrilirken, ilk istifa Erdoğan’ın metin yazarı Aydın Ünal’dan geldi.

Başbakanlık danışmanları Ertan Aydın ve Taha Özhan ile Adalet Bakanlığı danışmanı Adnan Boynukara hakkındaki kararlar da bu hafta netleşecek.

Özhaseki dışında geçit yok

Parti, belediye ve il başkanlarından ‘milletvekili adayı’ yapmayacak. Bunun tek istisnası Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki olacak. Özhaseki, belediye başkan adayı yapılırken, ilk genel seçimlerde milletvekili yapılacağı ve yeni kabinede bakan olarak değerlendirileceği iddiaları da gündeme taşınmıştı.

Sümeyye Erdoğan kararını açıklamadı

Kulislerde konuşulan isimlerden biri de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyya Erdoğan oldu. Sümeyya Erdoğan’ın büyük olasılıkla milletvekili yapılacağı, ancak kararını henüz açıklamadığı belirtiliyor. Partinin bu seçimlerde TBMM’ye taşıyacağı başörtülü kadın vekillerinin sayısı da artacak. Meclis’e taşınması planlanan 60 kadın vekilin yarısının başörtülü olacağı belirtiliyor.

4 eski bakanın durumu

Haklarında yolsuzluk iddiası bulunan 4 eski bakanın siyasi geleceği de netleşiyor. 3 dönem kriterine takıldığı için aday gösterilemeyecek olan Egemen Bağış dışındaki 3 bakanın aday gösterilmeyeceği iddia ediliyor. Zafer Çağlayan’ın siyaseti bıraktığını daha önceden açıkladığı, diğer bakanların da partinin tavrını bildikleri için adaylık başvurusu yapmayacakları ifade ediliyor.

 

HÜRRİYET

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler