YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süleyman Soylu’dan Başbuğ yorumu
Süleyman Soylu’dan Başbuğ yorumu
06 Mart 2014 20:07
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu: “Devam eden bir yargılamaya müdahale eden onu yönlendirmeye çalışan bir anlayışın içersinde hiçbir zaman olmayız”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Elbette ki yargılama devam eder, herkes için yargılama devam eder herkes içinde yargılama devam edecektir ve orada biz Anayasanın 138. maddesine uygun bir şekilde devam eden bir yargılamaya müdahale eden, onu yönlendirmeye çalışan bir anlayışın içersinde hiçbir zaman olmayız. Duruşumuz yıllar öncesinde böyleydi, yarın da böyle olacaktır. Sonucu hep beraber bekleyelim” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Çanakkale programı kapsamında esnaf ziyareti yaptı. Esnaf ziyareti sırasında basın mensuplarının Anayasa Mahkemesinin İlker Başbuğ kararıyla ilgili sorusu üzerine Soylu, “Anayasa Mahkemesi yüksek mahkeme olarak İlker Başbuğ konusunda karar verdi. Gerek Başbakanımız gerekse bizler, özellikle eski Genelkurmay Başkanımızın, Sayın Başbakanımızla da mesai arkadaşlığı yapan Genelkurmay Başkanımızın, özellikle böyle bir cezayla tutuklulukla karşı karşıya kalması, neredeyse hüküm giymeden cezai bir durumla karşı karşıya kalmasını uzun zamandan beri doğru bulmadığımızı deklare ediyoruz.

Anayasa Mahkemesinin daha öncede buna benzer emsal kararlara uygun bir karar ortaya koyduğu zannediyorum. Dikkat ederseniz gerek Demokratikleşme paketinde gerekse yargı paketlerinde biz hep uzun tutukluluk süreleriyle ilgili olan endişelerimizi ortaya koyduk. Yine dikkat ederseniz 12 Eylül 2010 referandumunda da bir çok maddede özellikle Türkiye’de uzun tutukluluk sürelerinin ortadan kaldırılmasına yönelik iyileştirmeler söz konusu oldu. O günden bu güne kadar Türkiye bu konuda uzun tutukluluğu çok istisnai bir hale getirmek için çaba sarf etmektedir ve bu konuda Hükümetimiz samimidir. Elbette ki yargılama devam eder, herkes için yargılama devam eder. Herkes içinde yargılama devam edecektir. Orada biz Anayasanın 138. Maddesine uygun bir şekilde devam eden bir yargılamaya müdahale eden, onu yönlendirmeye çalışan anlayışın içersinde hiçbir zaman olmayız. Duruşumuz yıllar öncesinde böyleydi, yarın da böyle olacaktır. Sonucu hep beraber bekleyelim” dedi.

 

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler