YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süleyman Soylu Umut Oran'a dava açıyor
Süleyman Soylu Umut Oran'a dava açıyor
30 Mart 2014 08:17
Soylu, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran'ın 22 Mart 2014 tarihinde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında yaptığı açıklamalarla ilgili suç duyurusunda bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu'nun avukatı Uğur Kızılca tarafından bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen dilekçede, Umut Oran'ın AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında "En otoriter, özgürlük ve demokrasi düşmanı bir diktatör olarak tarihe geçecektir” şeklinde beyanda bulunmak suretiyle hakaret, “Başbakan Erdoğan'ın seçimden kaçmak için her türlü yolu deneyebileceği, hatta bunun kendisine suikast düzenletmekten Türkiye'de bir iç karışıklık yaratmaya kadar uzanabileceği” şeklinde beyanda bulunmak suretiyle iftira ve hakaret, “Bu hafta yeni gelişmeler olacak. Erdoğan'ın korktuğu başına gelecek. Erdoğan, belki de 30 Mart'ı bile görmeden siyasetten çekilebilir” şeklinde beyanda bulunmak suretiyle de tehdit suçlarını işlediği iddia edildi. Şikayet dilekçesinin devamında ise Umut Oran'ın "Bu hafta yeni gelişmeler olacak.

Erdoğan'ın korktuğu başına gelecek. Erdoğan, belki de 30 Mart'ı bile görmeden siyasetten çekilebilir" şeklindeki açıklamalarından ve şüphelinin mensup olduğu partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir internet sitesinde yer alan “Suriye’de bulunan Türkiye’nin toprak parçası Cabar Kalesi’nden dolayı Türkiye'nin seçimlerden önce orduyu Suriye’ye sokabileceği ve bu konuda duyumlar aldığı”na dair benzer açıklamalarından 2-3 gün sonra gizli bilgilerin ifşa edildiği bir kaydın servis edildiğine dikkat çekilerek, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun “Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açıklama” başlıklı 330. maddesinde yer alan suç ile “Uluslararası Casusluk” başlıklı 331. maddesinde yer alan suç yönünden 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 37, 38, 39, 40. maddeleri uyarınca iştirak ve irtibatının olup olmadığının araştırılması talep edildi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler