YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süleyman Soylu CHP'yi eleştirdi
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ar-Ge Başkanı Süleyman Soylu, "CHP Ergenekon davasında yargıya baskı yaptı" dedi.
Süleyman Soylu CHP'yi eleştirdi
15 Aralık 2012 / 10:12 Güncelleme: 15 Aralık 2012 / 10:17

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ar-Ge Başkanı Süleyman Soylu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin yargı organı mensuplarına Ergenekon davasında baskı yaptığını belirterek, “Yarın KCK davasında BDP’liler böyle bir kuşatma içinde olurlarsa, Türkiye’de hukuk devleti ne olur?” dedi.  

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Meclis Salonu’nda 'siyaset akademisi' programı yapıldı. Programa konuşmacı olarak katılan Soylu, siyaset akademisi katılımcılarına tecrübelerini aktardı.

Program öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Soylu, Ergenekon davasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Soylu, duruşma sırasında yaşanan gerginliklerin davayı etkilediğini ifade etti. Silivri’deki gelişmeleri Türkiye açısından talihsizlik olarak gördüğünün altını çizen Soylu, “Silivri’de yaşananlar hukuk devletine karşı girişilmiş, hukuk devletinde çok fazla görülmeyen, Türkiye için çok sancılı bir süreci tetikleyen girişimdir. Türkiye açısından talihsizlik olarak görmekteyim. Anayasanın 138. maddesi çok açık ve nettir. Davayı etkilemeye yönelik, baskı altına alma girişimleri anayasaya aykırılık olarak değerlendiriyorum. Henüz kimin suçlu, kimin suçsuz olduğu ortada olmayan, orada uzun yıllardan beri beklide Türkiye’nin en önemli siyasal davası olan ve hukuki bir zeminde gerçekleşen davada resmen hâkimler, savcılar ve hukuk devleti kuşatılmak istenmiştir” diye konuştu.

CHP hukuk devletini kuşattı 

CHP’lilerin hukuk devletini kuşattığını savunan Soylu, “Türkiye’nin partisi olan CHP’nin milletvekilleri yani yargı organının mensupları, yargıya baskı yapmak istemişler ve yapmışlardır. Bu Türkiye’de şöyle bir sonucu beraberinde getirmiştir. Yarın KCK davasında BDP’liler diğer KCK davasında böyle bir kuşatma içinde ortaya koyarlarsa, Türkiye’de hukuk devleti ne olur? Dün Türkiye’yi irtica ve laiklik tartışmaları üzerinden gelenler, bugün Türkiye’ye Ergenekon davası üzerinden siyasi kimlik tanımaya çalışmaktadırlar. Bu son derece sakat bir anlayıştır. Yıllarca Türkiye’nin irtica ve laiklik üzerinden, darbeler üzerinden, Türkiye’nin gerginleşmesini sağlayan parmak izleri dün Silivri’deydi. Talihsizlik olarak nitelendiriyorum. Hukuk devletine bir kuşatma olarak değerlendiriyorum” dedi.

"Rahmetli Özal'ın otopsisi niçin 1993 yılında yapılmadı" 

Turgut Özal’ın ölümü konusunda da konuşan Soylu, “Cumhurbaşkanı devletin namusudur. 1993’te Özal vefat ettiği zaman yapılması gereken otopsisi ve soruşturmasını bugün yapmayacaksınız. Onu o gün acele defnedeceksiniz. Sadece bizim ülkemizde değil etrafımızdaki ülkelerde bile o ölümün üzerine romanlar yazılacak, o ölüm hikayelendirilecek ve Türkiye kılını kıpırdatmayacak. Son 10 yıldaki demokratikleşmenin sonucunda, savcılara ve hakimlere bu mesele geldiğinde onlar bu konudaki soruşturmayı başlatacaklar. Bugün adli tıptaki otopsinin sonucu değil, 1993’te niçin rahmetli Özal,o gün neden bir otopsi ile karşı karşıya bırakılmadı bu sorunun sorulması gerekir. 70 milyonluk milleti kaygı içinde bırakmak haksızlıktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanın ölümü konusunda devletin bir açıklama yapmıyorsa tartıma konusu olacağını vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakın sizin cumhurbaşkanınızı istersek öldürebiliriz imasında bulunmak, 1960 darbesinden sonra 1961’de Menderes’in idam fotoğrafı ile bunu birleştirmek, bu fotoğrafı milletin zihnine kazımak iradeye kast etmek demektir. Siz bunu yapıyorsunuz ve yaptıktan sonra bunun hesabı sorulmuyor. En önemli sonucu ölüm sebebinin belli olmamasıdır. Rahmetli Özal’ın 1993’te ölüm sebebi ortaya çıkmıştı. Özal’ın ölüm nedeni bugün yapılan soruşturmada, o gün kuvvetli dayanağı olmayan şekilde yazıldığı ortadadır. Bir ülkenin cumhurbaşkanının ölüm sebebi konusunda devlet bir açıklama yapamıyorsa tartışma konusu olur. O devlet kutsal sınırları içerisinde bize gösterilen midir? Yoksa sürekli birilerini iktidar yapmak için format atılmış bir devlet geleneği midir? Diye bu soru sorulabilir.”

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler