YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Süheyl Batum, komisyonu 'yine' birbirine kattı
Anayasa Komisyonu görüşmelerinde devamsızlık yapıp, katıldığı zaman da "ben yoktum, yeniden görüşelim" diyen CHP'li Süheyl Batum komisyonu yine sabote etti.
Süheyl Batum, komisyonu 'yine' birbirine kattı
05 Ekim 2013 / 23:12 Güncelleme: 05 Ekim 2013 / 23:17

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda HSYK maddesi görüşülürken CHP’li Süheyl Batum ile CHP’li Rıza Türmen arasında tartışma yaşandı.

Batum’un karşı çıktığı maddeye Türmen destek verdi. Yaşanan gerginlik ve Batum’un ayağa kalkması üzerine toplantıya ara verildi. Toplantıda ikinci gerginlik ise CHP’li Batum ile AK Partili Mustafa Şentop arasında oldu.

“Biz uzlaştık. Bu Süheyl Batum’un kendi görüşü”

CHP’li Batum, toplantıda HSYK maddesinde bakanın kurulda olmasına karşı çıktıklarını, maddenin yeşil yazılamayacağını söyledi. Diğer partinin üyeleri ise CHP’nin daha önce maddeye onay verdiğini ifade ettiler.

CHP’li Rıza Türmen de, “Biz uzlaştık. Bu Süheyl Batum’un kendi görüşü” deyince, Batum, “Hadi ordan. Böyle bir şey yok. CHP Genel Başkanı gelsin desin adalet bakanını bu kurulda istesin. Bu durumda kabul etmem. O zamana kadar CHP’nin onay vermesi mümkün değil, madde kırmızı dursun” dedi. İki milletvekili arasındaki tartışmanın uzamasıyla ortam gerildi. Batum ayağa kalkıp tekrar yerine oturunca oturama ara verildi. Verilen aranın ardından ise CHP’li Süheyl Batum ile AK Partili Mustafa Şentop arasında da tartışma yaşandı. Batum, “Sadullah Ergin gibi bakan HSYK’da yeralmamalı. Yargı etki altına alındı” dedi.

Şntop, 'moğultay'ı hatırlattı

Şentop ise, “Siz ona değil asıl mezhep kadrolaşması yapanlara karşı çıkmalısınız. Mezhep kadrolaşması yapanlar yerini kaybedince moraliniz bozuldu. Bir daha o yerlerini ele geçirmediğinizi anlamış olmanızdan rahatsızsınız” dedi. Batum ise, “Moğultay iyi bakandır. CMUK’u talep yokken çıkardı. Sadullah’ı karşılaştıramazsınız” dedi.

"Mezhep kadrolaşması bitti"

Şentop, “Bunlar mezhep kadrolaşması yapan bakanlar telefona bile düştü bunlar. Dua edin HSYK’da adalet bakanı olmasaydı siz gününüzü görürdünüz. Ergenekon ve Balyoz davalarının ortaya çıkmasının ardından... Yanardınız” diye karşı çıktı. Batum, “Bu sözlerle yönlendirdiğinizi itiraf ettiniz” dedi. MHP’li Oktay Öztürk ve BDP’li Bengi Yıldız da Batum’a destek verdi.

"Ben karşı oldukça bu ifade kırmızı yazılacak!"

Batum'un, 'Seyfi Oktay'ın önemli bir adalet bakanı olduğunu, talep olmadığı halde bile CMUK'ta değişiklik yaptığını, Ergin ile karşılaştırılmayacağını' belirterek, 'Ben karşı oldukça bu ifade kırmızı yazılacak' diyerek düzenlemeye karşı çıktı.

Şentop, benzeri düzenlemenin 1961 Anayasası'nda, Batum'un da hazırlayıcıları arasında yer alan 1992 yılında TÜSİAD için hazırlanan metin ile TBB metninde de yer aldığını ifade etti.

Batum'un 'Biz AKP'li bakanları görünce...' demesine Şentop, 'Ergenekon davalarını gördükçe, baktınız ilişkiler ortaya çıkıyor, o yüzden karşı çıkıyorsun. Bundan sonra CHP'nin iktidara gelme ihtimali olmadığı için karşı çıkıyorsun. 'Madem bizden bakan olmuyor, Kurul'da olmasın' diyorsun' diye konuştu.

Tartışma yüzünden erteleme

Tartışma nedeniyle madde üzerindeki görüşmeler, 7 Ekim Pazartesi gününe ertelendi.

CHP'li Komisyon üyesi Atilla Kart, Rıza Türmen ile birlikte yeni anayasa süreciyle ilgili değerlendirme yapmak ve sürecin akıbetini ele almak üzere Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşeceklerini söyledi.

Daha önce de aynı şeyi yapmıştı

Süheyl Batum, bir süredir, Anayasa Komisyonu'nun görüşmelerine katılmayıp, katıldığı zaman da "ben yoktum, yeniden görüşelim" diyerek, CHP'li vekillerin de onay verdiği, üzerinde anlaşılan maddeleri "kırmızı" yazdırmaya çalışmasıyla biliniyor.

Batum, geçtiğimiz aylarda yine aynı şekilde davranmış, komisyonun AK Partili üyeleri ve Başbakan Yardımcısı Hüseyin Çelik tarafından bu durum kamuoyuna açıklanmıştı.STAR

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler