YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sucuk paralarını Kılıçdaroğlu'na geri verdi
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Başkan Mehmet Özhaseki'nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na açtığı tazminat davasıyla ilgili basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
Sucuk paralarını Kılıçdaroğlu'na geri verdi
21 Kasım 2014 / 19:00 Güncelleme: 21 Kasım 2014 / 19:20

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, birkaç yıl önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile ilgili iftiralarda bulunduğu, bazı CHP milletvekilleri ile CHP'ye yakın medya guruplarının da buna katılarak bir yıpratma kampanyası yürüttükleri belirtildi.

Bu iddiaların incelendiğinin ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: "Kopartılan bu gürültü neticesinde daha önce neticeye kavuşmuş olan iddialar tarihte az rastlanır bir şekilde yeniden savcılık tarafından incelenmiş ve bir kez daha kesin olacak şekilde neticeye varılmıştır. Bu neticeye göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddia ettiği gibi Kayseri'de herhangi bir yolsuzluğun olmadığı ikinci kez olmak üzere savcılık tarafından tescillenmiştir.

Kılıçdaroğlu ve diğer yandaşlarının müfteri olduğu, iddialarının asılsız olduğu açık ve net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Kesinleşen ceza hukuku sürecinden sonra Büyükşehir Belediye Başkanı, meclis üyeleri ve belediye çalışanları tarafından, siyasi ahlakla bağdaşmayan bu iftira kampanyasına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğerleri hakkında yaklaşık 60 adet tazminat davası açılmıştır."

"3 tazminat davası kesin surette neticelendi"

Açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki tarafından Kemal Kılıçdaroğlu, Şevki Kulkuloğlu ve Sözcü Gazetesi hakkında açılan tazminat davalarından birer tanesinde tazminata hükmedildiği ve Yargıtay dahil olmak üzere bütün yasal süreçlerin tamamlandığı, 3 tazminat davasının kesin bir surette neticelendiği, toplam 35 bin lira tazminat paralarını geri dönüşü olmayacak şekilde ödedikleri bildirildi.

Diğer tazminat davalarında ise yargılama süreçlerinin devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kesinleşen bu 3 dava, atılan iddiaların gerçek dışı, yalan ve iftira olduğunun mahkemelerce de tespitidir. Bazı medya kuruluşları tarafından gündeme taşınan dosyaya gelince, Kılıçdaroğlu'nun "Rüşvet defterini beyefendiye gönderdik gereğini yapmadı" sözleriyle ilgili açılan tazminat davasında Yargıtay, sözlerdeki muhatabın Mehmet Özhaseki olmadığı, gerçek muhatabın siyasi iktidar olduğu gerekçesiyle yerel mahkemenin verdiği tazminat kararını bozmuştur. Dolayısıyla haberde ima edildiği gibi Kılıçdaroğlu'nun kazandığı ve Başkan Özhaseki'nin kaybettiği bir durum söz konusu değildir. Kaldıki bu karar tarafımızdan tashihi karar edildiğinden kesinleşmemiştir."

CHP'nin iddialarının "boş ve haksız olduğunun" mahkemelerce tescillendiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"CHP'nin temcit pilavına döndürdüğü konunun esasında, bu çırpınışlar yalan ve iftiraları sonucu kalelerinde gördükleri gol nedeniyle kamuoyu nezdinde düştükleri itibarsızlıktan kurtulma çırpınışlarıdır. usturuplu şekilde söyledikleri yalan ve iftiralar nedeniyle tazminat ödemekten paçayı kurtarmışlarsa bu onların haklı olduğunu asla göstermez. CHP'nin bir konuda başarılı olduğunu kabul etmek gerekir. Haksız oldukları tescillenmiş bir konuda bile cazgırlıkla ört bas etme cinlikleri hakikaten olağanüstü. Siyahı beyaz yapmayı başaramazlarsa da grileştirme performanslarını takdir etmek gerekiyor. Fakat ne yapsalar, ne kadar çırpınsalar boş. Kalelerinde gördükleri bu golü asla çıkaramayacaklar."

Öte yandan, Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki, Yahyalı ilçesinde yaptırılacak Hacı Hasan Efendi Kültür Merkezi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını, savcılık incelemeleri sonucunda Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilgili iftiraların asılsız olduğunun açık ve net şekilde ortaya çıktığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer iddia sahipleri hakkında yaklaşık 60 tazminat davası açıldığını hatırlatan Özhaseki, "Şimdi bunlardan kurtulmak için mahkemelerde usturuplu yalanlar söylüyorlar. 'Biz ne dedik ki, sadece eleştirdik' diyorlar. Yaptıkları itirazlardan bazılarını da Yargıtay bozuyor. Böyle bir gelişme olunca da sevindirik oluyorlar ve basın toplantılarıyla duyuruyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar kurtuluş yok. Attıkları her iftiranın bedelini ödemeye devam edecekler" diye konuştu.

İşte Hürriyet'in o haberi,

Hürriyet'ten Okan Konuralp'in haberine göre, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki arasındaki davada Yargıtay son noktayı Kılıçdaroğlu lehine koydu.

Özhaseki, Kayseri 5’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde kazandığı dava sonrasında aldığı tazminatla 3 bin 500 aileye ücretsiz sucuk dağıtmıştı. Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan da Aralık 2012 bütçe konuşmasında “Bugün Kayseri’de başkanımız tarafından son derece anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi. Dağıtılan 3 buçuk ton sucuk için Kılıçdaroğlu’na şükranlarımı arz ediyorum” demişti. Özhaseki davayı kaybedince parayı geri yatırdı.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Halil İbrahim Yolcu konuyla ilgili şunları söyledi: “Kayseri’deki yerel mahkeme, Özhaseki’nin tazminat talebini kısmen kabul etti, 15 bin lira manevi tazminatın faiziyle ödenmesi kararı verdi, 26 Haziran 2012’de. Yasal faiziyle birlikte 21 bin 416 lirayı icra dosyasına yatırdık. Yargıtay 24 Eylül 2014 tarihinde aleyhlerine karar verdi. Paranın iadesi için yeni bir dava açtık. Parayı icra dosyasına yatırmışlar. Ancak çektikleri para 21 bin 416 lira, yatırdıkları 20 bin 063 lira. Şimdi biz hem eksik paranın hem de çektikleri paranın geçen süredeki yasal faizini istiyoruz.”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler