YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SP'nin başına kim geçecek?
SP'nin başına kim geçecek?
01 Mart 2011 10:19
Necmettin Erbakan’ın yaşamını yitirmesinin ardından partinin başına kimin geçeceği 45 gün içinde toplanacak kurultayla belli olacak.

SP’de, Siyasi Partiler Yasası’na göre, siyasi parti genel başkanlık koltuğu boşaldığı taktirde 45 gün içinde olağanüstü kongre toplanması ve yeni genel başkanın seçilmesi gerekiyor. SP de 45 gün içinde olağanüstü kongresini yapıp yeni genel başkanını belirleyecek. Kulislerde, Hoca’nın yerine geçecek isim olarak en fazla oğlu Fatih Erbakan’ın adı konuşuluyor.

EMANETÇİ BİR İSİM OLUR MU?

Seçimlere “genel başkan tartışması”yla katılmak istemeyen SP’lilerin, geçiş süreci için “emanetçi” bir isim üzerinde durabilecekleri de kaydediliyor. Bu konuda en fazla dile getirilen isim, yine eski “emanetçi Genel Başkan” Recai Kutan. Ancak Kutan’ın sağlık sorunları nedeniyle böyle bir görevlendirmeyi kabul etmeyebileceği de belirtiliyor. Vefatıyla birlikte Erbakan’ın biyografi çalışması da yarım kaldı. Erbakan basın müşaviri Mustafa Yılmaz’la birlikte bir süre önce biyografi çalışması başlatmıştı.

YAZDIĞI BİYOGRAFİSİ YARIM KALDI

Yılmaz ellerinde bizzat Erbakan’ın sesinden onun hayatına dair 6 saatlik bir ses kaydı olduğunu belirterek, “Çocukluğundan başlayarak anlatıyordu. Üniversite yıllarına kadar geldik ve hastaneye kaldırıldı, çalışmamız yarım kaldı” dedi. Saadet Partisi Genel Merkezi önünde gün boyu Kızılay tarafından ücretsiz çay ve kumanya servisi yapıldı. Balgat’taki parti binası çevresinde yoğun güvenlik önlemi alınması dikkat çekti.

Milli Görüş yoluna devam edecektir

Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan, Milli Görüş’ün yoluna devam edeceğini söyledi. Fatih Erbakan, babasının kimse hakkında kötülük düşünmeyen birisi olduğunu ve bunu hayatında gerçekleştirdiğini söyledi. Bunu gerçekleştirmenin zor olduğunu belirterek, “Mekanı cennet olsun. Allah Peygamber Efendimize komşu eylesin. Dua ediyoruz.” dedi. Bir soru üzerine babasının devlet törenini çok arzu ettiği bir durum olmadığını, kendilerinin de böyle düşündükleri için cenazenin açıklanan şekilde defnedeceklerini belirtti.

Star

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler