23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara14 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır21 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri12 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SP'de CHP'li Sav'ın eli...
SP'de CHP'li Sav'ın eli...
23 Eylül 2010 08:48
Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi, Saadet Partisi’ne olağanüstü kongreye götürmesi için üç kayyum atadı. Genel Başkan Yardımcısı Malkoç, CHP’li Sav’ı suçladı ve “Ağabeyler böyle istedi” dedi

Türk siyasi hayatında ilk kez bir mahkeme, bir siyasi partiyi kayyuma devretti. Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi, Oğuzhan Asiltürk ve 10 üyenin, Saadet Partisi’nin 11 Temmuz’daki Büyük Kongre’nin geçersiz olduğu ve bu nedenle partiye kayyum atanması talebini yerinde buldu.

BİR AYDA OLAĞANÜSTÜ KONGRE

Yargıç Mustafa Altunbaşak, Mustafa Kamalak, Hasan Bitmez ve Şerafettin Kılıç’ı SP’yi Olağanüstü Kongresi’ye çağırmakla görevlendirdi. Genel Başkan Numan Kurtulmuş ve Genel Başkan Yardımcısı Şeref Malkoç, Şevket Kazan’ın CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile görüşmesinden sonra partinin karıştığını söyledi. Kayyum olarak belirlenen isimlerden Kamalak, “Bir ay içinde kongreye gitmeyi planlıyoruz. Numan Kurtulmuş aday olup olmayacağı kendi takdiridir” dedi. Partiye kayyum atanmasından sonra baskının karşısına geçen Genel Başkan Yardımcısı Malkoç, Kurtulmuş’un kongrede yine aday olup olmayacağının yetkili kurullarda belirleneceğini belirtirerek, yönetimin görevinin başında kalacağını, kayyumun partiyi kongreye götüreceğini açıkladı. “İstediklerini elde edemeyenler kavga çıkardı. Bunlar partimizin eski yöneticileri. Ağabeylerimiz” diyen Malkoç, Kazan’ın CHP Genel Sekreteri Sav’la görüşmesine atıfta bulunarak şunları söyledi:

MALKOÇ DA SAV’I İŞARET ETTİ

 “Davacı olanlar, avukat olanlar kayyum tayin edildi. Yargıtay’ın internet sitesinde olmayan bazı kararlar var. Mahkemeye 8’e yakın CHP örnek kararları sunulmuş. Kim tarafından bu arkadaşların eline tutuşturuldu. Önder Sav tarafından yapılan görüşmenin ne gibi tesiri olmuştur hep birlikte göreceğiz. Mahkeme kararı bizim için bir son değildir. Türk siyasi hayatında yeni bir başlangıçtır.”

Şeref Malkoç, bu kişilerin fitne fesada sebebiyet verdiğini, her türlü yalana iftiraya başvurduğunu ve Milli Görüş’ün 5. partisinin “ağabeyler” eliyle mahkeme kararıyla kayyuma devredildiğini söyledi.

Kurtulmuş da ‘Sav’ dedi

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş bir kabul sırasında soruları yanıtlarken “Durdukları yerde fitne çıkaranlar önce kendilerinin öğretilerine zarar verirler” dedi

Kurtulmuş,”Şevket Kazan’ın CHP’li Önder Sav’dan bazı belgeler aldığı yönünde iddialar var” hatırlatmasına şu cevabı verdi: “Bunlar iddia değil. Bunlar iddia edilmiyor. Davacı olan arkadaşların mahkemeye sunduğu delillerin tamamına yakını CHP’nin delilidir. Yani bu deliller CHP’nin daha önce karşılaşmış olduğu davalara aittir. İşin daha ilginç tarafı bu davaların hiçbiri Yargıtayın sitelerinde bulunmayan davalardır. Avukat arkadaşlar arayıp, bunları bulamadılar. Öyle anlaşılıyor ki, davacı arkadaşlara özel kuryeyle gönderilmiş dava sonuçlarıdır.”

Erbakanlar yönetime giremedi

SP’nin 11 Temmuz’daki olağanüstü kongresi, Genel Başkan Numan Kurtulmuş ile Milli Görüş’ün lideri Necmettin Erbakan arasında çekişmeye sahne olmuştu. Seçimi Kurtulmuş’un listesi kazanınca Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan ve kızı Elif Erbakan Altınöz yönetimde yer alamadı. Fatih Erbakan, Kurtulmuş’u istifaya çağırırken, kongrenin yenilenmesini isteyen delegeler dilekçe topladı. 650 delegenin olağanüstü kongre talebini içeren dilekçe verildi. Ardından bazı delegeler imzalarını geri çekti. Bunun üzerine Genel Merkez olağanüstü kongre için yetirli imza olmadığını açıkladı. Bu süreçte Erbakan kurmaylarından Şevket Kazan’ın, CHP Genel Sekreteri Sav ile görüştüğü ortaya çıktı. Ardından Oğuzhan Asiltürk ve 10’dan fazla üye kongreyi mahkemeye taşıdı. Parti merkezinde mahkemece inceleme yapıldı. Kongreyi kazanamayan isimlerin açtığı dava ise dün sonuçlandı ve partiye 3 kayyum atandı.

Erbakan vesayeti

Gazeteci Nazlı Ilıcak: Erbakan’ın tavrını tasvip etmek mümkün değil. Parti üzerindeki vesayeti devam ettirmeye çalışması partinin önünü kesmekten başka işe yaramaz.

CHP ile işbirliği

SP GİK üyesi Hüsamettin Korkutata: Bu çirkin bir iştir. Bu CHP ve eski arkadaşlarımızın işbirliği ile yapılmış bir harekettir. CHP’nin buna benzer bütün kararları dosyada, herhalde bu kararlar havadan uçup gitmedi ya oraya? Hakimi de etkilemişlerdir.

Sav-Kazan görüşmesi

SP’de olağanüstü kongre tartışılırken, SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’a muhalif Şevket Kazan 24 Temmuz’da CHP Genel Sekreteri Önder Sav’la gizli görüşme yapmıştı. Kazan, CHP’nin “kongre partisi” olarak bilinmesi nedeniyle Sav’la kongre usulüne ilişkin bilgi alışverişinde bulunduklarını söylemişti. (Star)

çok yazık
 // muratesmek
ben otuz sene kimlerin peşinden gitmişim vay bana yazık bana . acababunlardamı ergenekoncu.dayan numan ağbi...
23 Eylül 2010 09:27
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler