YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sözleşmeli memurlar da istifa edecek
Sözleşmeli memurlar da istifa edecek
12 Ocak 2015 12:00
Haziranda yapılacak seçimler için geri sayım başladı. Seçimde aday olacak memurların yanı sıra, sözleşmeli kamu personeli de istifa edecek.

Yüksek Seçim Kurulu'nun, 7 Haziran 2015 günü yapılacak genel seçimler için kamu görevlilerine yaptığı uyarının ardından, Devlet Personel Başkanlığı da kapsamlı bir çalışma yürüttü. Seçimlerde adaylık düşünen memurlar için rehber hazırlayan kurum, istifa etmesi zorunlu olan personel arasında "sözleşmeli ve geçici personel"in de bulunduğunu bildirdi. Sürekli ve geçici işçilerin ise adaylık için istifasına gerek yok. Rehberde şu uyarılar öne çıktı:

10 Şubat'ta sona erecek

Rehbere göre, seçim tarihi değişmezse seçimin başlangıç günü 9 Mart Pazartesi olacak. Kamu görevlilerinin ise milletvekilliği için en geç 10 Şubat 2015 Salı günü saat 17.00'ye kadar istifa dilekçelerini vermeleri gerekiyor. Emekli olarak adaylık planlayanların da taleplerini bu tarihe kadar iletmeleri şart. Rehbere göre, kamu kurumlarındaki sözleşmeli ve geçici personelin de seçimler için istifaları zorunlu. Buna karşın sürekli ve geçici işçiler için böyle bir gereklilik bulunmuyor.

Sözleşmeliler, aday gösterilmezlerse, tekrar eski görevlerinde sözleşme ile istihdam edilebilecek. Adaylık için görevden ayrılanların talebini reddedilemeyecek. Rehberde, memurların verecekleri dilekçe örneği de yer aldı. Her dilekçede bulunması gereken bilgilerin yanında, "7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilecek 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde aday olabilmek için görevimden ayrılmak istiyorum" ifadesi yeterli olacak.

Adaylık için istifası zorunlu görevliler şöyle:

-Hâkimler ve savcılar
-Yüksek yargı organları mensupları
-Yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları
-YÖK ve RTÜK
-“Memur” statüsündeki görevliler
-Kamu idarelerindeki sözleşmeli ve geçici personel
-Belediye başkanları, belediye meclisi ve il genel meclisi üyeleri
-Subay ve astsubaylar
-Siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri
-Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ve üst birliklerin yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler