YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soylu için ayağa kalktılar
Eski DP lideri Süleyman Soylu'nun 12 Eylül'deki referandumda evet diyeceği için partiden ihraç edilmesine tepkiler artıyor. 35 eski yönetici ortak açıklama yaptı.
Soylu için ayağa kalktılar
14 Ağustos 2010 / 08:44 Güncelleme: 14 Ağustos 2010 / 08:54

Eski Demokrat Parti lideri Süleyman Soylu'nun 'evet' dediği için partiden ihraç edilmek istenmesine tepkiler artıyor. 35 eski yönetici ortak açıklama yaptı.

Eski Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu'nun referandumda 'evet' diyeceğini açıkladığı için partiden ihraç edilmek istenmesine tepkiler artarak devam ediyor. Eski il ve ilçe başkanları ile gençlik kollarının ardından en büyük tepki, eski Genel İdare Kurulu (GİK) üyelerinden geldi. Aralarında Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali, Hasan Subaşı, Nevzat Ceylan, Aykut Kuranel, Oğuz Tezmen'in de bulunduğu 35 isim, ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Soylu'nun 'gerçek Demokrat Parti'yi özleyenler için bir umut ışığı olduğu' ifade edildi. İmza sahipleri, parti yönetimine, "27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat'ta demokrasiye ve demokrat misyona darbe vuranlarla kol kola 'hayır' kampanyasına destek vermek, Demokrat Parti'nin halktan ve bu misyondan bağlarını kopartacak bir politikadır." diye seslendi. Ardından, "Nitekim aynı anlayış, 367 dayatmasını meşrulaştırmak için Meclis'e girmeyerek DP ve ANAP'ı baraj altında bırakmıştır." hatırlatması yapıldı.

12 Eylül'de yapılacak anayasa referandumunun bir dönüm noktası olacağına işaret edilirken anayasa değişikliğine 'evet' demenin parti suçu olamayacağı savunuldu. Açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi: "Bizi ilgilendiren anayasayı kimin değiştirdiği değil, değiştirilecek olan maddeler olmalıdır. Bu değişiklikler; önce ülkemizin demokrasisinin gelişmesine, vesayet sisteminin önüne bir nebze olsun set çekilmesine vesile olacaktır. Demokrat Parti yönetiminin demokrasiye getireceği katkılara bakmadan anayasa değişikliğine 'hayır' kararı alması ve bunu mensuplarına dayatmacı bir tavırla uygulatmaya çalışması kanunlara ve parti tüzüğüne aykırıdır. Ülkemizin vesayetten kurtarılmasının ilk adımı olacak anayasa değişikliğine 'evet' demek, DP'ye ve onun misyonuna 'evet' demektir. Anayasa oylamalarında partinin bağlayıcı karar alamayacağı açık olduğu halde, partinin disiplin kurullarının bu konuda işletilmesinin kamu vicdanında yer bulmayacağına ve bu davranışın partimize onarılmayacak büyük yaralar açarak halktan tamamen koparılacağına inanıyoruz. Parti yönetiminin bu yanlış yoldan dönerek aklıselim kararlar almasını temenni ediyoruz."
Zaman

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler