YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sosyalist Enternasyonal toplantısı sona erdi
Sosyalist Enternasyonal toplantısı sona erdi
Sosyalist Enternasyonal toplantısı sona erdi
03 Temmuz 2008 / 08:30 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılan Sosyalist Enternasyonal (SE) 23'üncü Genel Kurul toplantısı sona erdi. Genel Sekreter Luis Ayala, ''Türkiye'deki iç gelişmelere bakılırsa, burada olmaları şaşırtıcı olurdu. CHP üyemizdir ve üyemiz olmaya devam ediyor'' dedi.


SE Başkanı Yorgo Papandreu, toplantının ardından Genel Sekreter Luis Ayala ile düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı.
 
Türkiye'deki gelişmeleri izlediklerini söyleyen Yunanistan'daki PASOK partisinin lideri olan Yorgo Papandreu, "Türkiye'de siyasi meselelere yargının karışması olasılığına ilişkin bir endişe var. Yunan hükümetini bu alanda dikkatli tutum alınması yönünde uyarmıştım" dedi.
 
Ayala da Türkiye'nin Genel Kurul toplantısında ele alınmadığını, ancak gelişmeleri izlediklerini belirtti.
 
CHP'nin toplantıya katılmamasının kendi kararı olduğunu kaydeden Ayala, "Türkiye'deki iç gelişmelere bakılırsa, burada olmaları şaşırtıcı olurdu. CHP üyemizdir ve üyemiz olmaya devam ediyor. Bu kez burada olmamaları kendi kararlarıdır" diye konuştu.
 
Toplantıda, iklim değişikliği, göç konusunun insani yüzü, artan gıda fiyatları ve fakirliğin ortadan kaldırılması gibi günümüzün önemli konularının ele alındığını kaydeden Papandreu, SE'nin iklim değişikliği konusunda oluşturulacak politikalar alanında öncülük edeceğini, bu konunun gezegenin yaşamını sürdürebilmesi noktasında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
Öte yandan, sonuç bildirisinde Kıbrıs konusuna da değinilerek, bu konuda daha önce alınan SE kararlarına bağlılığın bir kez daha teyit edildiği ve Kıbrıs'ta yürütülen toplumlararası görüşmelere destek verildiği kaydedildi. CNN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler