YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son ankette Kılıçdaroğlu'na çifte şok
CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun 'kan'lı sözleri halkın yüzde 88.8'i tarafından olumsuz karşılandı. Başkanlık sistemine destek ise yüzde 54.2 oldu.
Son ankette Kılıçdaroğlu'na çifte şok
19 Mayıs 2016 / 11:14 Güncelleme: 19 Mayıs 2016 / 11:27

Prof. Dr. Suat Kolukırık'ın koordinatörlüğünde yürütülen araştırma sırasında, 30 büyükşehirde 2164 denek ile görüşme yapıldı.

5-15 Mayıs 2016 tarihi arasında yapılan çalışmada çok çarpıcı sonuçlar çıktı:

YENİ ANAYASAYA BÜYÜK DESTEK

Katılımcıların yüzde 81,2'si "Yeni ve sivil bir anayasa yapılmasını destekliyor musunuz?" sorusuna Evet cevabı verdi. Hayır diyenlerin oranı yüzde 18,8'de kaldı.

HALK BAŞKANLIĞA SICAK BAKIYOR

"Başkanlık sisteminin de içerisinde yer alacağı yeni bir anayasa yapılması görüşüne katılıyor musunuz?" sorusuna ise yüzde 54,2  evet çıktı.

Ankette, "Başkanlık sistemi sizce Türkiye için uygun bir yönetim modeli midir?" sorusuna yüzde 58,4 Evet cevabı verdi.

"Başkanlık sistemi sizce bir rejim değişikliği midir yoksa hükümet modeli değişikliği midir" sorusuna yüzde 65,4 oranında "bilmiyorum" cevabı verilmesi konunun kamuoyunca yeterince anlaşılmadığını da ortaya koydu.

Başkanlık sistemi Türkiye'nin üniter devlet yapısına zarar vereceğini/ bozacağını düşünüyormusunuz sorusuna ise yüzde 61,2 Hayır cevabını vererek endişelere katılmadığını dile getirdi.

foto-540.jpg

KILIÇDAROĞLU'NUN 'KAN'LI SÖZLERİNE BÜYÜK TEPKİ

Kılıçdaroğlu'nun "Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz" söylemini nasıl karşılıyorsunuz? sorusuna anket katılımcılarının yüzde 88,8 gibi bir oranda doğru bulmuyorum cevabı vermesi dikkat çekti.

OSMAN BAYDEMİR'İN SÖZLERİ

Katılımcılara yöneltilen, "HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'in "Birlikte yaşayamıyorsak komşu olalım" söylemini nasıl karşılıyorsunuz?" sorusu da yöneltildi.

Baydemir'in tepki çeken sözleri için ise yüzde 95,7 gibi bir kesim doğru bulmadığını ifade etti.

BU PAZAR SEÇİM OLSA...

Son olarak katılımcılara "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu soruldu.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra; yüzde 52,3 Ak Parti'ye, yüzde 24 CHP'ye, Yüzde 10,8 MHP'ye, Yüzde 9,6 HDP'ye, Yüzde 3.0'te diğer partilere oy vereceğini söyledi.

Araştırmanın, CATİ-bilgisayar destekli telefon görüşmesi ile gerçekleştirildiği aktarıldı.

 // Oguz
Dokunulmazlik ve baskanlik referanduma gelsin halk geregini yapacaktir Allahin izniyle. Chp hdpkk ne kadar cirpinirsa cirpinsin bu millet herseyin farkinda. Yeni türkiyenin baskani Reis olacaktir!!!! Meclisteki teröristler yargilanacaklar insallah....
19 Mayıs 2016 17:47
kamuoyu yoklamalarından da utanmaz
 // HAMIDO SEVDALISI RUZGAR İBO
yeter artık chpyı kırletmeye hakkın yok yandaslarınıda al partıyı bırak.ne hale getırdınız o partıyı ya .halkı goruyosun ıste kamu oyu yoklamalarında.halk chpyı ıstıyo ama bu kadroyla ıstemıyo.dusun bu mılletın yakasından artık partının onunu tıkamayın .ıstıfa edın kı partının onu acılsın.......
19 Mayıs 2016 Perşembe 16:47
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler