YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Somali'deki yardımlarımıza engel olamayacaklar"
"Somali'deki yardımlarımıza engel olamayacaklar"
30 Temmuz 2013 12:02
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Somali’deki insani yardımlarımıza hiçbir güç engel olamayacaktır” dedi.

Türkiye’nin Somali’ye yaptığı yardımların koordinasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçiliği’ne yapılan saldırının ardından tekrar ülke gündemine oturan Somali’yle ilgili açıklamalarda bulundu.

Açlık, susuzluk ve özellikle ilaçsızlıktan insanların ölmekte olduğu bir dönemde Türkiye’nin Somali’ye ulaştığını belirten Bozdağ, şunları söyledi:

“Somali’deki drama bütün dünya seyirci kalırken, Türkiye ve Türk halkı seyirci kalmadı. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, eşi, çocukları, bakanlar, büyük bir sanatçı ve gazeteci grubu ile Somali’ye çıkartma yaparak dünyanın dikkatini Somali’ye çekti.

Sayın Başbakanımız ve Türkiye, bütün uluslararası platformlarda Somali’deki drama dikkat çekti. Somali’de yaşanan açlık, susuzluk ve ilaçsızlığın ortadan kaldırılması için Türk halkı gönül hazinesini Somalili kardeşleri için açtı.”

Başbakan Erdoğan’ın yaptığı ziyaretin ardından Somali için düzenlenen kampanyayla büyük bir yardım seferberliği başlatıldığını dile getiren Bozdağ, ilk etapta bu ülkeye gıda maddeleri ve ilaç ulaştırıldığını anımsattı.

Somali’de kurulan çadırkentler ve aşevleri ile Somalililer için kalacak yer ve sıcak yemek temininin gerçekleştirildiğini ifade eden Bozdağ, “Somali’de bugün gelinen noktada açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ve tedavisizlikten ölen kimse bulunmamaktadır. Türkiye’nin ve Türk halkının harekete geçmesinin ardından Somali’nin ve Somalili kardeşlerimizin kaderi değişmiş, umutları yeniden yeşermiştir” diye konuştu.

Türkiye’nin dünyanın neresinde olursa olsun zorda olan insanlara yardımlarının bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da artırarak devam edeceğini vurgulayan Bozdağ, “Somali’deki insani yardımlarımız, oradaki kardeşlerimize yönelik sağlık, eğitim ve altyapı gibi alanlardaki yardımlarımız bundan sonra da hız kesmeksizin devam edecektir. Bizim bu yardımları yapmamıza hiçbir güç ve kuvvet engel olamayacaktır” dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler