YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Solda Mehmet Haberal şoku
CHP’nin Ergenekon sanığı Mehmet Haberal’ı Zonguldak’tan aday göstermesi sol camiayı şoke etti...
Solda Mehmet Haberal şoku
13 Nisan 2011 / 08:00 Güncelleme: 13 Nisan 2011 / 08:12

Ecevit'in sırdaşı Recai Birgün, merhuma büyük saygısızlık yapıldığını söyledi. Zonguldak'a giderek Ecevit'in Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde yaşadıklarını anlatacağını açıklayan Birgün, "Halk gereken cevabı verecek" dedi.

CHP'nin Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ı, Bülent Ecevit'in seçim bölgesi olan Zonguldak'tan aday göstermesi sol camiada hayal kırıklığına yol açtı. En sert tepki ise Ecevit'in sağ kolu ve koruması İzmir Bağımsız Milletvekili Recai Birgün'den geldi. Birgün, CHP'nin tavrını anlamakta güçlük çektiğini belirtirken bu durumu Ecevit'e saygısızlığın ötesinde, mirasının reddi olarak gördüğünü söyledi.

İNANMAMIŞTIM, ŞOKE OLDUM

Haberal'ın Zonguldak'tan adaylığını şaşkınlıkla karşıladığını söyleyen Birgün, "Daha önce Ergenekon sanıklarının CHP'den aday yapılacağı söylenmişti, inanmamıştım. Ama Kemal Kılıçdaroğlu yine yaptı yapacağını. Ecevit'in siyasi mirasına sahip çıkacağını iddia eden CHP'nin bu yönetimini anlamakta güçlük çekiyorum" dedi.
Ecevit'in Haberal'ın sahibi olduğu hastanede yaşadıklarıyla ilgili  ciddi kuşkular olduğunu ve bunun Ergenekon iddianamesinde belgeleri ile sabit olduğunu hatırlatan Birgün, şöyle devam etti:

"Haberal ile Ecevit'in son dönemlerdeki ilişkisini tüm kamuoyu biliyor. Olanları, yaşananları, kafalardaki soru işareti hala cevap bulabilmiş değil. Bu konuda durum netleşmiş değil. Tam tersine, lehte bir takım iddialar var. Adli Tıp Kurumu'nun var. Doğrusu çok şaşırdım. Bu kadar da hodri meydan diyeceğini tahmin etmiyordum. Haberal'ın aday gösterilmesi ayrı bir tezat, Zonguldak'ın tercih edilmesi ayrı bir tezat. Zonguldak halkının, gerekli cevabı vereceğini umuyorum."

GERÇEĞİ ANLATACAK

Birgün, Haberal'ın aday yapıldığını, üstelik Zonguldak'ta 1. sıraya yerleştirildiğini duyduğunda şoke olduğunu söyledi. Tepkisini göstermek için Zonguldak'a gidip, olup biteni halka anlatacağını ifade eden Birgün, "Orada tanıdığımız insanlar var. Bunun yanlış olduğunu söylüyor. Buna tepki göstermelerini bekliyorum. Niye böyle oldu. Yaptılar, hiç olmazsa Zonguldak'tan yapmasalardı diyorlar. Bunlar ne yapmak istiyor? Bu bir çelişkidir. Bu kadar da gözüne gözüne sokulmaz ki? Ruhu incitildi. Ruhu acı çekiyor" diye konuştu.

MİRASINA SAHİP ÇIKMADILAR

Toplumun Ergenekon sanıklarının aday yapılmasına tepkili olduğu tespitinde bulunan Birgün, "Bu şekilde bir kurtarma operasyonu yapılması, CHP ideolojisine ve Kılıçdaroğlu'nun anlayışına yakışmıyor. Zonguldak'ta propaganda yapacak kişilerin ne diyeceğini çok merak ediyorum. Nereden tutsanız sağlam bir tarafı yok. İki kere saygısızlık olarak görüyorum. Sayın Ecevit'in mirasına sahip çıkmanın bittiği yer, hatta bu mirasın reddi olarak görüyorum ben bu adımı" dedi.

ECEVİT HASTANEDEN KAÇIRILMIŞTI

Mehmet Haberal'ın aday gösterildiği Zonguldak Ecevit'le sembolleşen bir şehir. Ecevit işçi haklana önem veren bir siyasetçi olarak öne çıktı. Bu ilgisi nedeniyle, Zonguldak'taki maden işçileri Ecevit'i kendi illerinden milletvekili olmaya davet etti. Ecevit de bu davete uyarak 5 dönem Meclis'te bu şehri temsil etti.

57. Hükümet'in Başbakanı Ecevit, 4 Mayıs 2002'de, Haberal'ın rektörlüğünü yaptığı Başkent Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. 11 günde sağlığı giderek bozuldu. Ecevit hakkında 'iş göremez' raporu verileceği iddia ediliyordu. Ancak eşi Rahşan Ecevit'in girişimiyle hastaneden adeta kaçırıldı. Kısa sürede de iyileşerek ayağa kalktı ve siyasete geri döndü. Bu arada Ergenekon davası'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin talebi üzerine Adli Tıp'ın hazırladığı rapor, Ecevit'e eksik tedavi uygulandığını ortaya koydu. (Bugün)

!!!
 // mehmet durukan
Bazı tepki çekici isimlerin üstünü çizen CHP bu seferde ismi darbe şaibeleri ile öne çıkanları bünyesine aldı. Böylece iktidar olmayı değilde marjinalliğe oynadığını gösterdi....
13 Nisan 2011 09:05
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler