YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Solcular ve PKK Alevileri kullanıyor!
CHP'den istifa eden Sabahat Akkiraz, Solcular ile PKK'lıların Aleviliği kullandığını söyledi.
Solcular ve PKK Alevileri kullanıyor!
02 Haziran 2014 / 09:05 Güncelleme: 02 Haziran 2014 / 10:08

Soma'daki maden faciasının ardından en sert tepkiyi CHP Milletvekili Sabahat Akkiraz koymuştu. Akkiraz, "Yitirdiğimiz canların yanında olmak için koltuğa ihtiyacımız yok" diyerek istifa etmişti.

CHP'ye istifasını veren Sabahat Akkiraz, Habertürk'e verdiği röportajında, yeniden alevlenen Alevi tartışması hakkında konuştu. 

"Solcular ve PKK hep Alevilerin üstüne oynadılar" 

Akkiraz, Habertürk'ten Kübra Par'a yaptığı açıklamada Solcular ve PKK'lıların Aleviliği kullandığını belirterek, "1980 öncesinde solcular cemevlerini basıp "din uyuşturucudur" derlerdi. Aleviler arada kalırdı. Babam abime "gelip cemevini dağıtacağına neden gidip camideki imama laf söylemiyorsun" diye kızardı. Solcular hep Alevilerin üstüne oynadılar. PKK da Alevi çocukları kullandı. Alevi toplumu mazlum bir halktır." dedi. 

"Okmeydanı'nı rant için dağıtmak istiyorlar"

"Okmeydanı olayı aslında Alevi gettolarını dağıtma projesidir. Okmeydanı şehrin ortasında bir rant bölgesi olduğu için dağıtmak istiyorlar. Olayları çıkaran yüzü maskelilerin kim olduğunu bilmiyoruz. Polis görevini yapıp onları yakalamıyor.

"Olaylar sistematik yürüyor"

Polis kasten mi yakalamıyor yani?

Bu olaylar çok sistematik yürütülüyor. Eskiden hep Gazi Mahallesi'nde olurdu. Orayı dağıttılar. Yüzü maskelileri bahane ederek gariban aileleri yerinden etmek istiyorlar.

"Bir yerde rant varsa orada sıkıntı vardır"

Okmeydanı'nda içinde Alevilerin de olduğu radikal sol bir yapılanma yok mu? O bölgedeki protestolar barışçıl protestolar mı?

Bir yerde rant varsa orada sıkıntı vardır. Güvercintepe'de cemevini taşladıklarında da bunu rant için yaptıklarını biliyorduk. Radikalleştirip boşaltmak istediler çünkü Başbakan'ın büyük projesi oradan geçiyormuş. Tesadüf değil, pek çok mahallede böyle oldu. Sol örgütler de bunu kullanıyorlar.

"CHP'liler Aleviliği başka türlü kullanıyor"

Aleviler şiddetin tarafıymış gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Devlet görevini yapsın, güvenliği sağlasın. Küçücük bir mahalledeki şiddeti durduramıyorsa ülkeyi nasıl yönetecek? Alevilerin yaşadığı mahalleler karışıklık çıkarmak için biçilmiş kaftandır çünkü Aleviler hiçbir şeye karışmazlar.

Yıllarca öldürülen Şafii PKK'lıların cenazeleri cemevlerinden kaldırıldı. O bir insan, ne şekilde ölürse ölsün o bir insan... Sonra "Aleviler PKK'lı" diye bir algı yaratıldı. CHP'liler Aleviliği başka şekilde kullanıyorlar, AKP'liler başka şekilde...

"Sünni kesimin kendisiyle yüzleşmesı lazım"

Alevi gençlerin olaylara katıldığı doğru değil mi? Neden çıkıp "Okmeydanı'ndaki şiddet olaylarını Alevilere mal etmeyin" demiyorsunuz?

Diyoruz ama kimse duymuyor. Akıl var mantık var. Adam cenazeye geliyor, alnından vuruyorlar. GBT'sinde bir şey olmadığı da çıkıyor ortaya. Neden onu vuran değil de Aleviler konuşuluyor? Yüzü maskeliler neden yakalanmıyor?

Sünniler empati yapsın, bir cami taşlansaydı, bir genç namaz kılarken başından vurulsaydı ne tepki verirlerdi? Çıldırmazlar mıydı? Aleviler çok sabırlılar. Başbakan konuşmalarında Kemal Bey'in mezhebinden bahsediyor. Deniz Bey'in Sünniliği hiç konuşuldu mu? Sünni kesimin bir şekilde kendisiyle yüzleşmesi lazım...

Etiketler:
yine türkü okumuşsun...
 // alemci
bugün gezi ve sokak eylemlerinde samimi ne alevi ne sünni ne şafi nede vijdanlı insan bulamazsın cem evinin bahçesinde ölen insandır şarapnel parcası ile ölende suçsuz insandır biri alevi biri sünni berkin öldüğünde giresunlu evinin önünde pompalı tüfekle öldürülen gençte sünni idi terörün alevisi sünnisi olmaz ama size sormak lazım sizi asimile eden öldüren süren bir chp de ne işiniz var sizin konumunuz katiline aşık olan saftirilikten başba bir şey değil......
02 Haziran 2014 Pazartesi 10:14
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler